Sodišče ovrglo podlago za razrešitev direktorja Elesa

Daljnovod Beričevo-Krško: z izbiro dobavitelja vse v redu.

Objavljeno
17. junij 2014 20.12
Ljubljana 11.04.2012 - Novinarska konferenca Eles - Elektro Slovenija - na sliki Milan Jevsenak.foto:Blaz Samec/DELO
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Okrožno sodišče v Ljubljani je zavrnilo tožbene zahtevke madžarsko-avstrijskega konzorcija, ki so se nanašali na izbor hrvaškega Dalekovoda za gradnjo daljnovoda Beričevo–Krško. S tem je sodišče ovrglo tudi podlago za krivdno razrešitev Milana Jevšenaka.

»Eles je v ponedeljek prejel sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani, s katero je slednje v celoti zavrnilo tožbene zahtevke tožeče stranke – konzorcij OVIT Madžarska & VLB Avstrija – proti Državni revizijski komisiji in Elesu. Tožbeni zahtevek, ki je bil vložen avgusta 2011, se je nanašal na izbor izvajalca in dobavitelja za gradbena dela, dobavo jeklenih konstrukcij, strojno in elektro montažo za dvojni 400-kilovoltni daljnovod Beričevo–Krško. S to sodbo je Eles dobil potrditev, da so bila njegova ravnanja pri izboru najugodnejšega ponudnika, ki je bil tudi najcenejši, zakonita in nepristranska. S sodbo in revizijskim poročilom družbe ABC revizije so ovržene tudi podlage, zaradi katerih je bil Milan Jevšenak, nekdanji direktor Elesa, konec januarja 2013 krivdno razrešen,« so sporočili z Elesa.

Tožili bodo Dalekovod

»Eles je zaradi nekaterih ugotovitev, prejetih neuradnih dokazov, že januarja 2012 prijavil Dalekovod Državni revizijski komisiji zaradi suma predložitve nepravih podatkov – mnenja revizijske družbe PWC Zagreb. Objava prijavljenih terjatev v predstečajnem postopku Dalekovoda Zagreb (januarja 2013) je še povečala sume o verodostojnosti revizijskega mnenja, zato smo na PWC Zagreb večkrat naslovili zahtevo po pojasnilu. Do zdaj odgovora še nismo prejeli, zato se bomo odločili za sodno pot,« pa je povedal Aleksander Mervar, direktor Elesa, ki je bil tudi vodja projekta daljnovoda. Daljnovod Beričevo–Krško je bil končan novembra lani in v času februarskega žledoloma ključen za preskrbo z električno energijo za osrednjo Slovenijo in Gorenjsko.

Toži tudi Jevšenak

Milan Jevšenak je proti Elesu ob krivdni razrešitvi, za katero se je zdaj izkazalo, da je bila brez podlage, vložil odškodninsko tožbo. Poldrugo leto se Jevšenak zaradi krivdne razrešitve ni mogel niti prijaviti na zavod za brezposelne, dobil ni niti odpravnine. Zdaj je upokojen in ne dvomi, da bo tožbo dobil. Na vprašanje Dela, ali bi se še vrnil, je Jevšenak odgovoril, da se »teh šal ne gre več« in da »nihče nima dovolj denarja, da bi ga povlekel nazaj«, vsaj ne pri takih ministrih in direktorjih, ki zdaj upravljajo energetiko. Tako Jevšenak kot odvetnik Elesa sta že predlagala poravnavo, vendar se jim do zdaj še ni uspelo dogovoriti.

Ob tem se postavlja vprašanje odgovornosti nadzornikov, vodila jih je Mojca Šircelj, član pa je bil tudi poznejši zastopnik Elesa Janez Hrovat. Razrešitev Jevšenaka je bila po mnenju poznavalcev nujna za postavitev Vitoslava Türka na čelo Elesa, verodostojnost podlag za to pa ni bila pomembna.