Sodišče še brez odločitve o stečaju CPL

Predlagatelji začetka stečajnega postopka vztrajajo, da je CPL trajno insolventen.

Objavljeno
24. maj 2013 18.37
Slovenija, Ljubljana, 17.04.2012. Tovornjaki Cestnega podjetja Ljubljana CPL na dvoriscu sedeza druzbe. Foto: Uros HOCEVAR/Delo
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Predlog za stečaj CPL je konec prejšnjega tedna vložilo še 73 nekdanjih zaposlenih v cestnem podjetju, ki so že osem mesecev brez dohodkov. Pooblaščenec CPL Miha Kač je sicer danes na sodišču trdil, da so bili delavci poplačani, dokaze za svoje navedbe pa bo moral predstaviti prihodnji teden.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču je danes potekal prvi narok potem, ko je višje sodišče razveljavilo stečaj CPL. Znano je, da je okrožno sodišče za ljubljansko podjetje razglasilo stečaj na predlog štirih delavcev, ki pa jih je lastnik CPL Ranko Mimović poplačal tik pred uvedbo stečaja. Višje sodišče je nato pritrdilo Mimovićevi pritožbi, da delavci zaradi poplačila niso več imeli izkazane aktivne procesne legitimacije, torej niso mogli biti predlagatelji postopka.

Na naše vprašanje, ali bo Mimović v zadnjem trenutku poplačal tudi 73 delavcev, Miha Kač ni želel odgovoriti, kot tudi ne na druga novinarska vprašanja. Na sodišču pa je zatrdil, da so delavci bili poplačani. Zato je nov predlog delavcev označil za neutemeljen in ponovil, da CPL ni plačilno nesposoben.

Zastopnik delavcev CPL Roman Završek pa je poudaril, da preostali delavci – ob uvedbi stečaja jih je v CPL delalo 210 – niso bili poplačani, kar dokazujejo tudi prijavljene terjatve v stečajnem postopku CPL. To podjetje samo 73 delavcem, ki so vložili predlog za stečaj, dolguje 800.000 evrov brez obresti, je povedal Završek. Ker stečajni upravitelj prijavljenih terjatev še ni preizkusil, je sodnica Jana Khalil Šnuderl odločila, da mora CPL v štirih dneh predložiti dokaze, da so vsi delavci res bili plačani. Stečajna zakonodaja sicer določa, da so pogoji za stečaj podjetja izpolnjeni, če so delavci tri mesece brez plač.

Delavci bodo ob tem tudi vložili tožbe zaradi odpovedi delovnega razmerja. Ob uvedbi stečaja jih je namreč stečajni upravitelj odpustil, ko pa je višje sodišče »odstečajilo« CPL, so delavci ostali brez pravice, da se prijavijo na jamstveni sklad, še vedno pa so tudi brez službe.

Pri stečaju vztrajajo tudi drugi upniki

Še vedno pa se nadaljuje postopek za začetek stečaja CPL, ki so ga vložili štirje delavci, podizvajalec Italpali ter banke SKB, Banka Celje in Probanka. Družba SGP Zasavje Trbovlje, ki je v stečaju, je predlog za stečaj CPL medtem umaknila. Štirje delavci vztrajajo pri stečaju, saj niso bili plačani od delodajalca, ampak od Mimovića, poleg tega jim družba še vedno dolguje plačilo prispevkov.