Savo odneslo v prisilno poravnavo

V Savi hočejo, da sodišče z začasno odredbo zamrzne prenos delnic Sava Turizma na DUTB. Sodišče medtem ustavilo postopek preventivnega prestrukturiranja.

Objavljeno
02. junij 2015 11.10
Posodobljeno
02. junij 2015 11.23
mpi PORTOROZ
Vanja Tekavec, Damjan Viršek, gospodarstvo
Vanja Tekavec, Damjan Viršek, gospodarstvo
Ljubljana – Holding Sava, ki ga je na kolena spravila gorenjska naveza, je tudi uradno insolventen, saj so upniki Save danes na sodišče vložili predlog za prisilno poravnavo. Dokončni zlom Save se je začel minuli teden, ko je DUTB zaplenila daleč najpomembnejše premoženje holdinga – delnice Save Turizma.

Potem ko je Okrožno sodišče v Ljubljani ocenilo, da obstajajo razlogi za ustavitev postopka preventivnega prestrukturiranja Save, so njene finančne upnice danes vložile predlog za prisilno poravnavo enega nekoč najpomembnejših finančnih holdingov. Skladno z zakonom lahko predlog za začetek prisilne poravnave vloži skupina upnikov, ki skupaj obvladuje najmanj 20 odstotkov finančnih terjatev dolžnika, pridružila se jim je tudi DUTB, ki je prejšnji teden sicer zavrnila predlog preventivnega prestrukturiranja Save.

Zdaj je na vrsti sodišče, ki ima osem dni časa, da izda sklep o začetku postopka prisilne poravnave. Obveznosti Save do upnikov še vedno presegajo 242,8 milijona evrov; največji upnik je DUTB, njene terjatve do Save so konec septembra lani znašale dobrih 86 milijonov evrov.

BS: Savina prisilka na položaj Gorenjske banke načeloma ne vpliva


S predlogom za začetek insolvenčnega postopka Save se zastavlja vprašanje, kakšna bo usoda Gorenjske banke, ki po zaplembi delnic Save Turizma najverjetneje predstavlja daleč najpomembnejše premoženje holdinga. V Banki Slovenije (BS) menijo, da morebitna uvedba prisilne poravnave za Savo, ki je 44-odstotna lastnica Gorenjske banke, na vodenje in upravljanje banke načeloma ne bi smela vplivati, lahko pa prinese nekatere omejitve v procesu pričakovane dokapitalizacije oziroma iskanju novega lastnika. »V prisilni poravnavi veljajo za nadzorni svet in upravo družbe določene omejitve pri poslovanju, kar pomeni, da brez soglasja upnikov Sava ne bi mogla razpolagati z naložbo v delnice Gorenjske banke, najbrž pa bi bilo to soglasje potrebno tudi za morebitno dokapitalizacijo,« je danes povedala Stanka Zadravec Caprirolo, viceguvernerka BS.

Kako intenzivno bodo delničarji sedaj iskali strateškega vlagatelja (novega lastnika) za Gorenjsko banko, bo povezano tudi s pričakovanji upnikov Save v prisilni poravnavi. BS (skupaj z Evropsko centralno banko) v vsakem primeru ohrani pristojnost, da presoja primernost potencialnega pridobitelja kvalificiranega lastniškega deleža v banki. »Vsekakor BS kot regulator dogodke pozorno spremlja in če bi pri vodenju Gorenjske banke zaznali karkoli neobičajnega, bi v skladu s pristojnostmi tudi ukrepali,« je še povedala Zadravec Caprirolova.

Sava zaostruje boj za hotele

Medtem ko upniki rešujejo svoj položaj, pa Sava nadaljuje pravni boj za delnice Save Turizma, ki ji jih je zaplenila DUTB. V Savi namreč menijo, da je bila enostranska poteza DUTB nezakonita in nična in tudi v nasprotju z določili Zakona o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank (ZUKSB), zakona o finančnih zavarovanjih (ZFZ) in obligacijskega zakonika (OZ). Uprava Save je zato danes na sodišče vložila dopolnitev predloga za začasno odredbo, s katero poskuša zadržati prenos delnic Save Turizma na DUTB.

Uprava DUTB je danes zavrnila ugibanja, ali je vzrok za naglo zaplembo delnic Save Turizma morda v tem, da ima DUTB že znanega kupca za Savine hotele in sporočila, da se DUTB »z nikomer ne pogaja o morebitni prodaji Savinih sredstev«. Glede Istrabenz Turizma in Hotelov Bernardin pa so potrdili, da imajo svoje terjatve zavarovane z delnicami več hotelov na Primorskem.