Sonja Gole išče zaščito za Adrio Mobil na sodišču

ACH: Holding je vložil ugovor proti sklepu o izvršbi, s katerim se je UniCredit usedla na Adrio Mobil – Kako bodo ukrepali bankirji?

Objavljeno
13. januar 2014 17.49
Posodobljeno
14. januar 2014 05.00
17.10.2012 Novo Mesto, Slovenija. Sonja Gole, prva dama Adrie Mobila in ACH-ja.FOTO: JURE ERZEN/Delo
Nejc Gole, Vanja Tekavec, gospodarstvo
Nejc Gole, Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – ACH je vložil ugovor proti sklepu o izvršbi, s katerim se je banka UniCredit usedla na 86,8-odstotni delež Adrie Mobil. Vojna med menedžerji ACH in bankami se torej nadaljuje, kar bo zaznamovalo tudi nove pogovore med direktorico ACH Sonjo Gole in bankirji.

Spomnimo, ker ACH ni poravnal dobrih dveh milijonov evrov do banke UniCredit, je ta prejšnji teden vpisala zastavno pravico na večinskem deležu proizvajalca avtodomov in prikolic. V ACH pričakujejo, da bo »sodišče ugovoru ugodilo in sklep o izvršbi razveljavilo«. Banka UniCredit se je za ta korak odločila potem, ko so si delničarji ACH izplačali dividende v obliki 66-odstotnega deleža v Adrii Mobil. S tem je Protej, družba, prek katere menedžerji obvladujejo ACH, postal lastnik dvotretjinskega deleža Adrie Mobil, tretjina ostaja v lasti ACH.

Izplačilo dividend je razkurilo bankirje, saj ima ACH do bank za več kot sto milijonov evrov posojila. NLB in NKBM sta na slabo banko že preknjižili slabe terjatve do holdinga Hermana Rigelnika, kmalu pa naj bi bil končan tudi fizični prenos teh terjatev. Tako bo pomembna vloga o nadaljnji usodi ACH padla na pleča Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Čim večje poplačilo pa bo od ACH in Proteja iskala tudi množica ostalih bank.

DUTB in banke upnice imajo po noveli insolvenčne zakonodaje več možnosti, kako ravnati do dolžnika. Banke upnice lahko denimo sprožijo prisilno poravnavo ali pa konvertirajo terjatve v kapital ACH. Možnost je tudi likvidacija holdinga, banke pa bi prevzele nadzor nad podjetji v skupini. Takšen pristop do reševanja holdingov je primeren tudi po mnenju Banke Slovenije. Viceguverner Darko Bohnec je namreč v sobotnem intervjuju za Delo dejal: »V številnih primerih prezadolženi holdingi ne počnejo drugega, kot odplačujejo kredite z dezinvestiranjem. Zato je za banke reševati holdinge tvegano. Za banke je smiselno, da kot upnice prevzamejo lastništva holdinga in se tako osredotočijo na njegova podjetja, ki so edina sposobna ustvarjati prihodke in tako generirati denar za vračanje posojil.« V ACH sicer trdijo, da imajo dovolj premoženja za poplačilo vseh svojih obveznosti.

Banke so že lani zahtevale, naj neodvisni svetovalec pripravi program finančnega in poslovnega prestrukturiranja holdinga ACH, izbrana je bila revizorska družba KPMG. Rezultat so trije scenariji sanacije holdinga ACH: po prvem bi kot zdravo jedro ohranili Adrio Mobil in avtmobilski posel, druge naložbe (Debitel, hoteli) bi šle v prodajo. Po drugem scenariju bi se banke poplačale s prodajo Adria Mobila, po tretjem pa naj bi šel holding v stečaj.