Španski lastnik na pomoč Alpine Bau

Dars: Finančne in posledično kadrovske težave Alpine Bau nimajo vpliva na delovišče predora Markovec v Kopru.

Objavljeno
19. oktober 2012 20.05
Urban Červek, Dunaj, Boris Šuligoj, Koper
Urban Červek, Dunaj, Boris Šuligoj, Koper
Dunaj, Koper – Po nepričakovanem odstopu prvega moža krovne družbe avstrijskega gradbenega koncerna Alpine Bau Johannesa Dotterja je lastnik, največji španski gradbinec FCC, zagotovil podporo podjetju, ki ima velike finančne težave.

»Vsem zaposlenim, strankam in dobaviteljem želim posredovati našo polno podporo in predanost. Alpine je pomemben del naše skupine, zato smo tudi odkupili še preostali 13,5-odstotni lastniški delež in postali edini delničar podjetja,« je zapisal Baldomero Falcones, generalni direktor španskega gradbinca FCC in predsednik nadzornega sveta Alpine Bau. Falcones je še zapisal, da se je Dotter sam odločil za odhod z vrha Alpine Bau.

Po pisanju avstrijskih medijev je vzrok za Dotterjev odstop slabo finančno stanje drugega največjega avstrijskega gradbinca, ki ima že skoraj milijardo evrov dolgov. V prizadevanju za sanacijo podjetja so menda banke upnice – glavne so Erste Group, deželna veja banke Raiffeisen v zgornji Avstriji ter avstrijska podružnica UniCredit – od španskega lastnika zahtevale 150 milijonov evrov prispevka za sanacijo družbe. Ker FCC tega za zdaj ni zagotovil, je Dotter odstopil.

Finančne in posledično kadrovske težave Alpine Bau nimajo vpliva na delovišče predora Markovec v Kopru. To so nam danes odgovorili iz Darsa in dodali, da pričakujejo uspešen konec del v nekaj prihodnjih mesecih. Alpine Bau pravzaprav že ves čas (če izvzamemo začetne zaplete pri iskanju primernega rezalnega stroja) opravlja dela redno, natančno skladno s pogodbo in načrti. V Darsu so glede tega zadovoljni. Pri slovenski podružnici Alpine Bau s sedežem v Celju se danes na telefonske klice niso odzivali. Podjetje je imelo lani ob 15 milijonih evrov prometa več kot štiri milijone evrov izgube.

Alpine Bau je druga največja gradbena družba v Avstriji, lani je ustvarila 3,6 milijarde evrov prometa. Posluje v več kot 30 državah in zaposluje več kot 15.000 ljudi. Največ gradijo v Avstriji, Nemčiji, na Češkem in Slovaškem, močno pa so prisotni v Aziji: hčerinske družbe imajo v Turčiji, Združenih arabskih emiratih, Dubaju, Omanu, Katarju, Singapurju, Indiji in na Kitajskem. Lani jim je dobiček po davkih upadel na zgolj deset milijonov evrov, letos pa po navedbah avstrijskih medijev pričakujejo izgubo.