Spekter, najbolj vroč rudniški kostanj ta hip

Poslovanje RTH v 2016: dva milijona evrov dobička, banke Spektra pod 8,5 milijona evrov ne bodo dale.

Objavljeno
08. december 2016 17.46
rudnik
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Trbovlje − Rudnik Trbovlje-Hrastnik (RTH) bo poslovno leto 2017 poskušal zaznamovati s prodajo še zadnje, omembe vredne rudniške srebrnine - stanovanjske hčere Spekter. Mednarodni razpis je tik pred objavo, cenitev je znana, banke, ki jim RTH dolguje še 8,5 milijona evrov, pa so se zavarovale: višino kupnine za Spekter so vezale na dolg, ki ga ima RTH do njih. Spekter torej ne sme biti prodan za manj kot 8,5 milijona evrov.

»Morda se bomo namesto razpisa odločiti za neposredno prodajo Spektra republiškemu Stanovanjskemu skladu (SS),« omenja Jani Žlak, direktor RTH. Ne le razpis, prodaja Spektra sploh, ta hip pomeni najbolj vroč rudniški kostanj.

Vprašanje je, kdo bo potegnil najkrajšo na natezalnici med pristojnim ministrstvom za infrastrukturo in Slovenskim državnim holdingom, saj o republiškem SS kot bodočem lastniku Spektra, ki ima v lasti 2300 stanovanj po Zasavju, niso vsi enako navdušeni.

Kdo jamči, da je SS, ki ima v svoji statistiki zapisanih 70 deložacij, najboljši kupec Spektra, ki jih ima v povprečju po štiri do pet letno? Ali drugače: kdo jamči, da tujec ne bo vsega razprodal? Žlak računa, da bo odgovore prinesla vsaj jesen 2017.

Nadzorniki RTH, ki jim predseduje Ervina Jarc, so že potrdili plan za prihodnje leto. Nas RTH ocenjujejo, da je to prvi realen plan v zadnjih štirih letih. Po njem bo konec 2017 na RTH še 24 zaposlenih (letos 41), na dolgu do bank bosta še dva obroka po dva milijona evrov, iz državnega proračuna pa za program zapiranja pričakujejo 14 milijonov evrov prihodkov (letos so dobili tri milijone manj).

Letošnji štirimilijonski dolg do bank so odplačali tudi s pomočjo dezinvestiranja v višini 1,2 milijona evrov. V skladu z zakonom o javnem naročanju so letos opravili 79 pozivov, jih poslali na naslove 215 različnih izvajalce, izbranih je bilo 52 ponudnikov. S povečanjem konkurence, pravi Žlak, jim je uspelo doseči za 30 do 40 odstotkov nižjo projektantsko vrednost, kar je eden od razlogov za dober letošnji rezultat. Ob devetmesečju so beležili dva milijona evrov dobička.

Glede na okrog 3-milijonsko premoženje, ki ga RTH še ima tudi v nepremičninah in glede na varčevalne ukrepe, da sedem odprtih delovišč ter glede na letošnje uspešno poslovanje Žlak meni, da lahko optimistično vstopijo v novo leto, ki bo obenem predzadnje v obstoju RTH. Zapreti ga je treba do konca 2018.