Milijoni spodbud za zagon podjetij v Vzhodni Sloveniji

Slovenski podjetniški sklad je objavil razpis za 3,2 milijona evrov. Do 40.000 evrov nepovratnih sredstev na podjetje.

Objavljeno
29. julij 2016 18.41
reut*evri
Ba. Pa., STA, Silva Čeh
Ba. Pa., STA, Silva Čeh

Ljubljana − Nova podjetja, tako pravne kot fizične osebe, ki se ukvarjajo z gospodarsko dejavnostjo, se bodo v naslednjih treh tednih lahko potegovala za spodbude, ki jih za zagon podjetij na problemskih območjih zagotavlja javni razpis v višini 3,2 milijona evrov.

Gre za ukrep ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), ki ga izvaja Slovenski podjetniški sklad (SPS) in so ga prvič izpeljali že lani. Lani je bilo razpisanih skoraj 1,5 milijona evrov sredstev in skoraj toliko so jih tudi odobrili 76 podjetjem, pravijo v SPS.

Letos je za spodbude (nepovratna sredstva) v razpisu na voljo 3,2 milijona evrov. V MGRT napovedujejo, da bi z njimi lahko pomagali kar 80 podjetjem, seveda na območjih, ki so tudi sicer bolj problematična in jih tepe večja brezposelnost kot sicer v povprečju državo. Podjetje bo lahko pridobilo v naslednjih dveh letih do 40.000 evrov nepovratnih sredstev: v letošnjem letu največ do 15.000 in v prihodnjem letu do 25.000 evrov.

Z razpisom želijo pomagati novonastalim podjetjem - mikro, malim in srednjim, ki so lahko pravne ali fizične osebe. Torej so lahko kandidati organizirani kot gospodarske družbe, lahko so samostojni podjetniki, zadruge, socialna podjetja. S sredstvi iz razpisa bodo financirali podjetja, ki jim primanjkuje denarja, da bi tako vendarle hitreje zagnali razvoj produktov in tako tudi izboljšali svoj tržni položaj. Tako se bo tudi zniževala stopnja umrljivosti podjetij v njihovih bolj občutljivih začetnih obdobjih, posledično pa se bo seveda tudi krepil njihov konkurenčni položaj na domačem in tujem trgu.

Problemska območja

Razpis »pokriva« območja, ki so prepoznana kot problemska in so predvsem locirana v Vzhodni kohezijski regiji. Pomagalo se bo zmanjševati razvojni zaostanek na teh območjih, tudi s spodbujanjem novih delovnih mest in posledično zmanjševanjem brezposelnosti, ki je sicer že »tradicionalno« rezervirana zlasti za ta območja. Ali kot poudarjajo na Slovenskem podjetniškem skladu: »Zasledujeta se razvoj podprtih podjetij in uspešen prenos idej podjetnih posameznikov in skupin v tržno uspešne podjeme in ustvarjanje novih podjetij s potencialom rasti, s poudarkom in komercializaciji proizvodov, procesov in storitev.«

Med problematična območja tega razpisa spadajo občine Pomurske regije in občine Sveti Tomaž, Ormož in Središče ob Dravi, potem območja občin Pokolpja, občin Maribora s širšo okolico ter območja občin Hrastnik, Radeče in Trbovlje. Od kandidatov se pričakuje, da bodo najkasneje od leta 2017 naprej poslovali z dobičkom, da bodo njihovi proizvodi ali storitve tržno naravnani in da bodo seveda celotne vloge skladne s cilji javnega razpisa.

Kdo se ne more prijaviti

Zato morda ni odveč spomniti, da se za sredstva ne morejo potegovati podjetja, ki nimajo poravnanih davčnih obveznosti, ki pridobivajo druge državne pomoči, ki so v stečajnih postopkih ali so vpletena v druge kazenske postopke, kot je pranje denarja, financiranje terorizma in še kar nekaj drugih ovir, zaradi katerih se na razpis, ki je odprt do 23. avgusta letos, ni mogoče prijaviti.