Spopad za nadzornike HSE med sveti delavcev

Krovni HSE ima štiri predstavnike delavcev v NS, 3500 delavcev v odvisnih družbah pa nobenega.

Objavljeno
07. april 2016 20.56
Protest Trbovlje
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (NS HSE) se je rekordno okrepil: šteje dvanajst članov, med šestimi novimi pa sta tudi predstavnika zaposlenih, ki ju je v NS mimo skupnega dogovora imenoval svet delavcev (SD HSE).

Zdaj v NS štirje zastopajo interese 135 zaposlenih iz krovne družbe, 3500 delavcev iz odvisnih družb, ki so ostali brez predstavnika, pa zahteva odpoklic »krovne« dvojice in tri mesta v NS zase. Gre za merjenje moči med SD »krovnega« HSE in skupnim svetom delavcev skupine (SSD HSE), za kršitev zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju (ZSDU) ali »le« pohlep? Prejemki predstavnikov delavcev v NS HSE so bili lani spodobni: znašali so od 11.000 do 13.000 na leto.

V SSD HSE, ki ga vodi Janko Lihteneker, trdijo, da je SD HSE prekršil zakon (ZSDU), ker je po njem in glede na dogovor o sestavi skupnega sveta delavcev kapitalsko povezanih družb za imenovanje predstavnikov zaposlenih v NS pristojen SSD, in ne SD HSE. Ta je že izstopil iz SSD in iz združenja svetov delavcev Slovenije. Neuradno zato, da bi skupini prihranili okrog 600 evrov stroškov.

Infografika: Delo

SSD je zaradi nestrinjanja z ignoranco peščice iz SD HSE napisal ugovor poslovodstvu HSE, prvemu nadzorniku Milošu Pantošu in prvemu možu SDH Marku Jazbecu ter jim posredoval »svoja« imena, ki naj v NS HSE zastopajo interese 3500 prezrtih, Boštjana Jančarja in Jerneja Otiča pa odpokliče. Od vodstva HSE so pričakovali, da zaščiti njihove interese in umiri napetosti v skupini tako, da zadrži vpis novih članov NS HSE v register, od SDH in prvega nadzornika Pantoša pa, da ugotovita nezakonito imenovanje članov NS. A HSE je na spletni strani že objavil imena novega NS. Generalni direktor HSE Blaž Košorok, ki je imel na mizi oba predloga, SD in SSD HSE, je očitno prikimal prvemu. Generalni sekretar Združenja svetov delavcev Slovenije Mato Gostiša svari: »Stališča SD in vodstva HSE nasprotujejo vsakemu razumnemu preudarku, torej tudi ne morejo biti skladna z zakonom.«

3500 energetikov za odpoklic dveh nadzornikov

Ko se je Slovenski državni holding (SDH) ob prestrukturiranju odločil, da četverico predstavnikov kapitala v NS HSE okrepi še s štirimi strokovnjaki, je svet delavcev HSE (SD HSE), ki je v NS že imel dva predstavnika, takoj pristavil lonček in vanj imenoval še dva. Poiskal ju je kar med svojimi člani.

Kakšnih 3500 zaposlenih v šestih odvisnih družbah, v Dravskih in Soških elektrarnah (DEM in SENG), v TEŠ, Premogovniku Velenje, HSE Invest in trboveljski TET v likvidaciji, je zaman pričakovalo, da bodo kolegi iz SD HSE ti dve mesti prepustili njim. SSD ima za NS HSE svoja imena: Vladimirja Šego (DEM), Janeza Ramšaka (TEŠ) in Bojana Brčarja (PV).

NS HSE ima po novem aktu o ustanovitvi več novih pomembnejših pristojnosti v zvezi s sprejemanjem odločitev na skupščinah odvisnih družb; med drugim glede imenovanja njihovih poslovodstev in pri potrjevanju investicijskih programov. V SSD HSE so prepričani, da bi bilo škodljivih odločitev manj, če bi v NS že doslej sedeli ljudje iz odvisnih družb, ki pa jim je prav sedanje vodstvo HSE celo ukinilo nadzorne svete. Dosedanja predstavnika zaposlenih v NS v odvisnih družbah obtožujejo, da sta v večini svojih odločitev ravnala v škodo več tisoč zaposlenih v skupini: »V primeru ukinjanja NS v odvisnih družbah nista preprečila sporno sprejetega sklepa. Ravnala sta v nasprotju z etiko in načeli Združenja SD Slovenije ter opustila svojo dolžnost - zavzemanja za spoštovanje dogovorov in interesa vseh zaposlenih v skupini HSE.«

Da peščica zaposlenih v krovni družbi obvladuje zastopanje pravic večine zaposlenih v skupini, je brez dvoma primer slabe prakse sodelovanja zaposlenih pri upravljanju. A sprememb očitno ni pričakovati.

Košorok bi lahko ukrepal

»Poslovodstvo HSE zgolj predlaga vpis predstavnikov zaposlenih v NS HSE v sodni register. Imenovanje je v izključni pristojnosti SD HSE,« pravijo v vodstvu HSE, ki že doslej ni predlagalo vpisa na podlagi sklepov SSD, saj za to, trdijo, nimajo pravne podlage; vedno so to storili le na podlagi sklepa SD HSE. »Zakon o sodelovanju delavcev pri upravljanju daje svetom delavcev povezanih družb pravico povezovanja v SSD, temu pa neposredno posebnih pravic v zvezi z imenovanjem predstavnikov v obvladujočo družbo ne daje,« so pojasnili. V SSD HSE pravijo, da ima Košorok še možnost zadržati vpis novih članov NS v register ...

Nad stališči SD in vodstva HSE je začuden tudi generalni sekretar Združenja svetov delavcev Slovenije Mato Gostiša: »Praksa, ki jo uveljavlja SD HSE - s podporo poslovodstva in NS, drugače seveda ne bi šlo -, je absolutno sprta z elementarno pravno logiko in tudi z duhom Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju (ZSDU).« Gostiša priznava, da je ZSDU v spornem delu res precej nejasen in nedodelan, a dejstvo je - kot pravi eno temeljnih načel rimskega prava -, da zakon vedno namerava tisto, kar ustreza razumnemu preudarku: »Razlaga in uporaba ZSDU, kot jo izvajata SD in poslovodstvo HSE zanesljivo nasprotujeta razumnemu preudarku. To, da štiri predstavnike v NS HSE imenuje tričlanski SD HSE, in sicer celo izključno iz kroga samo 135 delavcev krovne družbe, neposredno podrejenih poslovodstvu HSE, medtem ko se skupnemu svetu delavcev koncerna, ki zastopa 3500 delavcev odvisnih družb, odreka sleherna pristojnost za imenovanje predstavnikov delavcev v NS krovne družbe, ki jim sicer v celoti kroji usodo, je zunaj zdravega razuma.«

Kdo bo presekal vozel

V omenjene anomalije na ravni svetov delavcev v krovni HSE in v skupini očitno nihče ne želi poseči. Na SDH se branijo, da so pristojni le za imenovanje članov NS HSE, predstavnikov ustanovitelja, imenovanje in odpoklic članov NS, ki zastopajo interese zaposlenih, pa da ureja ZSDU. Toda za ministrstvo za infrastrukturo (Mzip) je pravi naslov za vprašanja upravljanja gospodarskih družb, kapitalskih naložb države - tudi energetskih - SDH. S to problematiko, smo izvedeli, na Mzip sicer niso seznanjeni, a »v sklopu SDH deluje ekonomskosocialni strokovni odbor, posvetovalno telo uprave SDH, na katerega bi lahko socialni partnerji naslovili pobudo, kakor tudi na sam SDH.«

Ne samo poslovodstvo HSE, tudi SD HSE očitno sprejema enostranske odločitve, ki so eden od razlogov za aktualno opozorilno stavko v energetiki in za zaostrovanje odnosov v skupini HSE. Tokratni spor o pristojnosti imenovanja članov v NS HSE sicer ni »produkt« stavke, utegne pa poglobiti razhajanja na relaciji krovna družba - skupina HSE, saj se vleče že od 2012, ko je SD HSE prekršil dogovor o oblikovanju skupnega sveta delavcev kapitalsko povezanih družb v skupini oziroma o enakomernem imenovanju predstavnikov zaposlenih v NS HSE. Po njem naj bi imenovanja v NS zgolj iz praktičnih razlogov formalno opravljal SD HSE, ki pa je zatajil, ko so bile na vrsti za predstavnika DEM, eno najbolj zdravih jeder, brez katerega skupina najbrž ne bi preživela.