Spori v vrhu NKBM tudi zaradi prodaje nepremičnin

Predsednika uprave Aleša Hauca zapuščajo vodilni kadri, zaposleni govorijo o velikih pritiskih nanje.

Objavljeno
06. januar 2015 21.31
Poslovalnica Nove KBM, v Stari Ljubljani, Slovenija 17.novembra 2014.
Urban Červek, Maribor
Urban Červek, Maribor
Maribor, Ljubljana – Eden od razlogov za zaostritve odnosov v vrhu NKBM bi lahko bil tudi v začetku decembra objavljeni razpis NKBM za prodajo terjatev v nasedlih nepremičninskih projektih banke na Hrvaškem. V NKBM navedbe o krizi vodenja zanikajo.

Kot smo izvedeli iz več virov, vladajo v vodstvu NKBM napete razmere. Začelo se je s septembrskim predčasnim odhodom člana uprave Igorja Žibrika zaradi ostrega konflikta s predsednikom uprave Alešem Haucem, končalo pa z odhodi nekaterih ključnih kadrov v zadnjih tednih. Pri tem naši sogovorniki govorijo kar o »paranoji« med vodilnimi zaposlenimi in vsiljivimi zasliševalskimi metodami, ki naj bi jih izvajal vodja sektorja za korporativno varnost na NKBM Primož Britovšek.

Pri NKBM na vprašanje o zasliševalskih metodah Britovška odgovarjajo, da je Britovšek predsednik internega organa za preiskovanje sumov nedovoljenih ravnanj, prijavljenih v okviru sistema žvižgačev (whistleblowing), ki izvaja preiskave o prijavljenih sumih nedovoljenih ravnanj v NKBM, kar »je v skladu z usmeritvami Evropske centralne banke in druge veljavne zakonodaje«.

Eden od razlogov za zaostritev odnosov v vrhu NKBM bi lahko bil tudi v začetku decembra objavljeni razpis NKBM za prodajo terjatev v nasedlih nepremičninskih projektih banke na Hrvaškem. Zbiranje nezavezujočih ponudb se je izteklo 15 decembra lani (torej v času, ko je bil predsednik uprave na dopustu oziroma na bolniški), ta teden pa se je začel skrbni pregled izbranih ponudnikov, ki bo trajal do 14. januarja. Naši sogovorniki opozarjajo, da bo pri tem razpisu mogoče »za drobiž« kupiti nasedle hrvaške projekte, med njimi je tudi razvpiti Zadar projekt s 30.000 kvadratnimi metri zemljišča v središču Zadra, namenjenih stanovanjski gradnji. Zaradi tega in nekaterih drugih projektov so se v kazenski preiskavi znašli nekdanji prvi mož NKBM Matjaž Kovačič s sodelavci.

Pri NKBM krizo vodenja banke zanikajo. »Potem ko se je predsedniku uprave NKBM Alešu Haucu iztekel krajši bolniški dopust, je zadnja dva tedna decembra koristil letni dopust. Od danes (ponedeljek, op. p.) je spet na delovnem mestu s polnimi pooblastili. Med njegovo odsotnostjo sta ga v skladu s poslovnikom nadomeščala člana uprave Sabina Župec Kranjc in Robert Senica, banka pa je v tem času poslovala nemoteno, zato navedbe nekaterih medijev o domnevni »krizi vodenja« v NKBM nikakor ne držijo. Uprava dobro sodeluje in proces odločanja ni ogrožen.« Opozarjajo, da »neresnično poročanje nekaterih medijev zelo škodi ugledu banke, sploh zaradi dejstva, da je ta hip prodaja banke v zaključni fazi«.

Čeprav naj bi bila z razmerami v NKBM seznanjena tudi Banka Slovenije, ta kot regulator bančnega trga ne ukrepa. Iz Banke Slovenije odgovarjajo, da je nadzor nad NKBM kot sistemsko banko v pristojnosti ECB. »ECB oziroma Banka Slovenije ukrepov proti posamezni banki ne komentirata,« je sporočila Mirjana Samardžija iz BS. Po ugibanjih naj bi imela NKBM posebno zaščito pri Banki Slovenije zaradi sorodstvene vezi med omenjenim Primožem Britoškom, najtesnejšim sodelavcem Aleša Hauca, in viceguvernerko Banke Slovenije Mejro Festić, ta je namreč sestra Britoškove žene Lejle Festić. Pri Banki Slovenije zagotavljajo, da »to dejstvo nikakor ne vpliva na delovanje in ukrepanje centralne banke glede NKBM«.