Sporom zaradi vode še ni videti konca

Naravni viri Voda Juliana: pogoji za komercialno rabo vode so neumnost.

Objavljeno
01. november 2013 23.46
Blaž Račič, Jesenice
Blaž Račič, Jesenice

Jesenice – Do začetka stekleničenja vode na Jesenicah je še daleč, čeprav je kmetijsko ministrstvo spremenilo svoje stališče, da soglasje ne more biti upravna odločba s koncesijskim značajem. Družba Voda Juliana namreč še vedno ni izpolnila zahtev iz soglasja, njen direktor Marjan Krajnc pa pravi, da si na ministrstvu izmišljajo vedno nove zahteve.

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je vse do leta 2011 trdilo, da soglasje, ki ga je družbi Voda Juliana že leta 1990 podelil Vodovod Jesenice, ne more biti odločba, ki daje pravico koncesijskega značaja. Pri tem so vztrajali, čeprav je ustavno sodišče v letih 1995 in 1996 odločilo, da je omenjeno soglasje upravna odločba s koncesijskim značajem.

Karl Erjavec je kot okoljski ministrster večkrat dejal, da država – do rešitve vseh sodnih sporov glede Vode Juliana – ne bo odločala o podelitvi nove koncesije, nikoli pa ni pojasnil, koliko je teh sodnih sporov in na kaj se nanašajo.

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa je nato na podlagi spremenjenega stališča sredi leta 2011 pozvalo družbo Voda Juliana, naj izpolni zahteve iz soglasja, to je zagotovi nadomestni vodni vir za preskrbo Jesenic, izvede hidrogeološke raziskave za lokaciji Završnica in Peričnik, predloži dokazila o monitoringu količinskega stanja nadomestnih vodnih virov in njihovo natančno lokacijo pa tudi podatke o stvarni pravici na zemljišču. Voda Juliana ministrstvu dokazov doslej ni predložila. »Dokler se zadeva v zvezi s tem ne zaključi, se ne morejo začeti novi postopki,« so pojasnili na ministrstvu. Strinjajo se tudi na občini Jesenice, ki se prek podjetja Karavanška voda poteguje za komercialno rabo vode iz predora Karavanke.

Krajnc: Ministrstvo si izmišljuje

Direktor Vode Juliana Marjan Krajnc pravi, da so si na ministrstvu izmislili nove zahteve, s katerimi so kot izgovor, da se zadeva ne uredi, nadomestili domnevne sodne spore. »Neumnost je, da daš tri evre za izpolnitev nesmiselnih zahtev in da potem zaslužiš enega,« je dejal Krajnc. »Očitno ima v ozadju nekdo moč, da povzroča probleme, čeprav dejanskih problemov ni,« je prepričan in dodaja, da jim podeljene pravice ne more nihče vzeti. Voda Juliana zdaj vodo stekleniči v Tržiču, selitev na Jesenice pa ne bi predstavljala veliko naložbo, pravi Krajnc. Po njegovem bi morali le urediti nove prostore in preseliti opremo ter zaposliti nekaj novih delavcev.

Tudi na občini Jesenice, ki je z namero za stekleničenje vode iz Karavank skupaj z občino Kranjska Gora ustanovila podjetje Karavanška voda, stališča niso spremenili, je dejala Ines Dvoršak iz kabineta jeseniškega župana. Od leta 2007 čakajo na koncesijo za komercialno rabo vode iz predora Karavanke, medtem ko že imajo pravnomočno vodno dovoljenje za javno oskrbo s pitno vodo iz predora za del Jesenic. Prostor za polnilnico ima občina rezerviran na Plavškem travniku.