Stari Merkur v stečaj, poslovanje nadaljujeta dve družbi

Stečajni postopek nad Merkurjem bo vodila dosedanja prisilna upraviteljica Simona Goriup.

Objavljeno
14. november 2014 11.41
Posodobljeno
14. november 2014 11.41
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana - Nakelski Merkur tudi uradno začenja svojo novo življenjsko zgodbo. Nad starim Merkurjem, ki se je ukvarjal s trgovino in storitvami, se po sklepu kranjskega okrožnega sodišča začenja stečajni postopek, medtem ko je svojo »živo« dejavnost že pred dnevi prenesel na izčlenjeni družbi Merkur trgovina in Merkur nepremičnine.

Stečaj bo stekel po utečenem postopku; upniki morajo do 16. januarja 2015 prijaviti svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice v stečajnem postopku (za prijavljene že štejejo vse terjatve iz prve in iz ponovljene prisilne poravnave). Stečajni postopek bo pod taktirko stečajne upraviteljice Simone Goriup, ki je vodila tudi postopek ponovne prisilne poravnave. Tako se uresničuje načrt finančnega prestrukturiranja Merkurja, ki je bil podlaga za ponovno prisilno poravnavo.

Kot so med tednom sporočili iz Merkurja, so že v torek v sodni register vpisali delniški družbi Merkur trgovina in Merkur nepremičnine. Upravi družb vodita Blaž Pesjak in Anita Valjavec. Na Merkur nepremičnine so s četrtkom tako prenešene nepremičnine ter naprave in oprema, potrebna za opravljanje trgovske dejavnosti. Družba bo upravljala z njimi in jih oddajala v najem Merkurju trgovini. Ta pa prevzema od starega Merkurja osnovno dejavnost in bo na trgu nastopala pod prepoznano blagovno znamko Merkur ter nadaljevala 118-letno tradicijo.

Kot izhaja iz načrta finančnega prestrukturiranja, bosta zdravi jedri poplačali zavarovane terjatve iz ponovne prisilne poravnave, navadni upniki pa lahko računajo kvečjemu na poplačilo iz stečajne mase starega Merkurja in prodaje hčerinskih družb Big Bang in Mersteel. Kot je nedavno potrdil Pesjak, utegne postopek trajati nekaj let.

Uprava je upnike v omenjeni scenarij prepričala z izračuni, ki dokazujejo, da bodo navadni upniki v ponovni prisilni poravnavi poplačani bolje kot bi bili, če bi šel Merkur po prvotni prisilki (ko ni več zmogel poravnavati začrtanih obveznosti iz postopka) takoj v stečaj. Iz načrta finančnega prestrukturiranja, ki je potrdil pooblaščeni revizor, izhaja, da bi ob takojšnjem stečaju Merkurja kot celote (brez izločitve zdravih jeder) navadni upniki dobili okoli 3-odstotno poplačilo. Ker pa so privolili v predlagano ponovno prisilko, jim bo stečaj Merkurjeve »lupine« (ki vključuje neosnovne dejavnosti, terjatve in obveznosti) po odcepitvi nepremičninske in trgovske družbe skozi postopek unovčevanja stečajne mase navrgel skoraj 12-odstotno poplačilo. Taki so vsaj izračuni.