Nafta Petrochem: ob stavki še protest

Stoenajstim zaposlenim na Petrochemu so danes s protestom izrazile podporo lendavske mladinske organizacije.

Objavljeno
18. avgust 2014 19.27
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer
Lendava - Med tem, ko stavkajoči v lendavskem Petrochemu ne opravljajo več storitev za državne blagovne rezerve (transporta Petrolovega goriva po cisternah), zaradi česar je pet delavcev od poslovodstva že prejelo opomin pred izredno odpovedjo delovnega razmerja, njihova stavkovna dejavnost dobiva nove dimenzije. Stoenajstim zaposlenim na Petrochemu so danes s protestom izrazile podporo lendavske mladinske organizacije (Lendavski študentski klub, Mladinski svet, zavod Svet mladih).

Okrog dvesto protestnikov, ki se bo na lendavske ulice v primeru nadaljevanja agonije zaposlenih v Petrochemu spet vrnilo jutri popoldan, je v skandirajoči povorki med nekdanjimi upravnimi prostori lendavske Nafte in mestno hišo danes glasno zahtevalo izplačilo dolgov poslovodstva Nafte zaposlenim. Dolgujejo jim junijsko in julijsko plačo z dodatki vred ter regres. Na zadnjega bi, kot smo te dni poročali, delavci za nekaj časa sicer pozabili, ne pristajajo pa na petnajst odstotno nižanje plač. Poleg nižanja plač je glavno jabolko spora med njimi in vodstvom Nafte oz. Petrochema poldrugi milijon, ki naj bi ga v Petrochem investiralo v tančico skrivnosti zavito podjetje. Delavci seveda hočejo ime podjetja ter zagotovilo, da bodo sredstva res nakazali, poleg tega pa od poslovodstva Nafte že tretji teden zaman terjajo časovnico zagona tega nekoč najmočnejšega podjetja v Naftini skupini.

Predsednik stavkovnega odbora Petrochemovih delavcev Ladislav Šabjan je danes dopoldan skupaj z lendavskim županom Antonom Balažekom v Ljubljani sicer obiskal lastnike Nafte – slovenski državni holding (SDH), a od obiska si ne obeta veliko: »Upanje sicer je, dokler človek ne umre in to govorim tudi drugim. Župan je danes na sedežu SDH lepo povedal, da naj v smeri rešitve Petrochema delajo večje korake, ne zgolj kozmetičnih. Nekaj se dogaja, jutri imamo tudi sestanek s pomurskimi poslanci«. Kot je še dejal Šabjan, »ta poldrugi milijon evrov dokapitalizacije ne obstaja, to nam je vedno bolj jasno. A če tega denarja ne bo, potem tudi socialnega sporazuma ne bo«.

Ker v okviru stavke delavci več ne opravljajo storitev za državne blagajne, je direktor Petrochema Robert Serec danes petim delavcem vročil opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe i zaposlitvi. Šabjan pravi, da »tako nizki udarci ne predstavljajo rešitve«, odvetniški zastopnik delavcev Luka Divjak pa pravi, da za kaj takšnega niti nimajo pravne podlage.

Stavkajoči na današnjem (sicer neprijavljenem) shodu državne ceste proti Čakovcu sicer niso zaprli, a njihova napoved v primeru trajanja agonije Petrochemovih zaposlenih ostaja. Shoda so se poleg predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča udeležili tudi predstavniki z Gibanja za dostojno delo in socialno družbo.