Stavke (za zdaj) ne bo

Zaposleni v Termoelektrarni Šoštanj bodo stavkali, če koga odpustijo.

Objavljeno
23. februar 2016 20.40
Brane Piano
Brane Piano
Šoštanj – Po današnjem zboru delavcev v Termoelektrarni Šoštanj se stavkovni odbor, v kar se je v petek preimenovalo vodstvo sindikata Teša, ni odločil za zaostrovanje zahtev in napoved stavke.

Direktor Arman Koritnik je namreč na zboru zagotovil, da bo spoštoval socialni sporazum in da bo čez mesec dni spet pretehtal ekonomski položaj Teša in ukrep čakanja na delo na domu, ki ga je do zdaj prejelo 22 zaposlenih.

Koritnik je na zboru delavcev pojasnil razloge za svojo odločitev za napotitev nekaterih delavcev na čakanje na delo na domu, kar smo povzeli že danes. Na kratko – dvajset delavcev in nato še dva je napotil na čakanje na delo na domu do 20. marca zato, ker elektrarna še nima imajo okoljevarstvenega dovoljenja za obratovanje bloka štiri, ustavljen pa je tudi blok 5. Bloka sta ustavljena, deluje pa le blok 6. Zato vsem zaposlenim dela vsaj začasno ne morejo zagotoviti.

Lani so v Tešu število delavcev zmanjšali za okoli enajst odstotkov, del preostalih delavcev pa začeli dodatno izobraževati oziroma prekvalificirati, da bodo lahko prevzeli nekatere naloge, ki so jih do zdaj za Teš opravljali zunanji izvajalci, kar je za družbo že veliko let zelo velik strošek. Za ta namen so po predpisanem postopku oziroma posvetovanju s sindikatom in svetom delavcev z novim letom v Tešu uveljavili tudi nov akt o organizaciji in sistemizaciji delovnih mest.

V sindikatu Teša so ob napotitvah delavcev na čakanje na domu že v petek Koritniku očitali, da ne spoštuje dogovorov s sindikatom in da krši zakon, podjetniško kolektivno pogodbo in pogodbo s sindikatom Teša, sicer članom Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE). Predsednik sindikata Teša Danijel Tajnik včeraj popoldne za nas ni bil dosegljiv, zato je dogajanje na in po zboru delavcev povzel predsednik SDE Branko Sevčnikar.

Dejal je, da so delavci Teša na zboru sprejeli Koritnikovo razlago, da bo po izteku sklepov o napotitvi delavcev na čakanje, torej po mesecu dni, preveril ekonomske razmere v družbi in se spet opredelil do ukrepa napotitve dela delavcev na čakanje. Zato se stavkovni odbor, ki se je sestal po končanem zboru delavcev, ni odločil za napoved stavke. Hkrati pa je sindikat prevzel zadolžitev, ki so mu jo na zboru naložili delavci, da takoj začne priprave na stavko, če bi kdorkoli prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi.