Stavko delavcev vinske kleti Kapela lahko prepreči le poravnani dolg

Direktor in večinski lastnik prodaja nepremičnine, da bi zagotovil denar za obljubljene plače.

Objavljeno
17. junij 2014 22.25
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo, N. A.
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo, N. A.

Ljubljana – Dvaindvajset zaposlenih v Vinogradništvu in vinarstvu Kapela bo prihodnji ponedeljek začelo stavkati, če jim Franc Podlesek, direktor in prek Tovarne močnih krmil Črnci večinski lastnik kleti, ne bo izplačal dolgovanih plač s pripadajočimi dodatki (prevoz na delo, malica) in dveh regresov.

Težave v poslovanju kapelske vinske kleti so po več letih postale neobvladljive. Blokirani računi, neporavnane davčne obveznosti, delavci brez plač, vse to je podjetje pripeljalo na rob stečaja, za katerega pa Podlesek noče niti slišati. Delavci pa, kot pravijo, ne morejo zbrati potrebnega denarja za plačilo sodne takse ob napovedi stečaja. Napetosti med zaposlenimi in večinskim lastnikom ni omilil niti današnji sestanek, na katerem je Podlesek ob grožnji s stavko obljubil delno poplačilo zaostalih plač najkasneje v desetih dneh.

Po naših informacijah je Podlesek delavce sprva prepričeval in prosil, naj ne začnejo stavko, nazadnje pa jim je celo grozil s sodiščem, če bodo uresničili svojo napoved. Obljubil jim je, da jim bo poskušal izplačati eno plačo, h kateri naj bi primaknil 200 evrov, pojasnil pa jim je še, da bo za njihove plače zagotovo poskrbel jeseni, ko bo dobil denar od prodaje grozdja.

Delavci tem obljubam ne verjamejo, saj direktor nima težav le z izplačilom plač, ampak tudi z nabavo repromateriala (steklenic in drugih potrebščin v kleti, za nakup fitofarmacevtskih sredstev, potrebnih za škropljenje v vinogradih).

»Danes se izteka rok škropljenja, k tretiranju s fitofarmacevtskimi sredstvi nas priganja tudi nestabilno vreme. A denarja za škropiva ni,« je povedal eden izmed zaposlenih v kapelski kleti, ki se iz razumljivih razlogov noče izpostavljati.

Direktor kleti Franc Podlesek je za Delo potrdil, da se grožnja s stavko ne bo uresničila, ker bodo zaposleni prejeli plačo. »Najpozneje naslednji teden bodo dobili eno in pol plače. Potem pa še vsak mesec eno plačo zraven, da ne bomo v zaostanku več kot eno plačo ali plačo in pol. Postopoma bomo poravnali dolg. Tako sem obljubil.«

Denar za plače od prodaje nepremičnine

Na vprašanje, od kje bo dobil denar, je odrezavo odgovoril: »Bomo vse uredili, drugo pa je poslovna tajna«. Sprva kaj več ni bil pripravljen povedati, češ da ga vsi zafrkavajo, pišejo anonimke, potem je le povedal, da bo denar zagotovil iz prodaje farme zajcev pri Velenju, kjer imajo še registrirano klavnico, po cenitvi vredno od 400.000 do 500.000 evrov, ki jo zdaj, kot pravi, mora prodati za 180.000 evrov, pa še vesel bo, če jo bo sploh prodal. S tem denarjem bo poplačal dolg, pravi.

Ker delavcem dolguje tudi regres, je bilo razumljivo vprašanje, ali jim bo tudi tega izplačal. Odgovor: »Dobili ga bodo, ko bomo prodali Kapelo.« Pa plačilo lanskega regresa? »Dobro, ali bi radi, da gre še ena firma v Pomurju v stečaj, ko jih je šlo že toliko? Ta matična firma je samo zato v težavah, ker so v Kapelo dajali denar. Veste, človeka zelo boli, ko je v taki situaciji, predhodniki so mi tako luknjo pustili, da je obupno. Zelo se mučim, da bi to rešil, sam sebi že sedem mesecev nisem dal plače. Če ne bi bilo ženine pokojnine in nekaj dediščine po stricu, da sem lahko plačal banki, bi bila že izvršba.«

Kapelska klet obdeluje blizu sto hektarov večinoma najetih državnih vinogradov in ima v svoji kleti, ki je nujna obnove, prostora za okoli 1,3 milijona litrov vina. Kot pravi direktor, s prodajo vina ni težav, letos jim ga bo celo zmanjkalo.

»Imamo dobra vina, traminec in tudi druga vina so v redu. Kapela ima po mojem najboljše lege za bela vina. Pa tudi za rdeča, modro frankinjo in modri pinot, iz katerega delamo za rose, ker nimamo tehnologije za modri pinot, sicer bi imeli dve vrsti rdečega vina. Z investicijo, vredno 750.000 evrov, pri kateri bi bilo pol sredstev iz EU, bi tudi to uredili. Denar zanjo moramo sami zagotoviti, da potem, ko bo izpeljana, dobimo nazaj polovico vloženega denarja. Če ne bo mogoče do denarja, bomo 1. septembra prodali grozdje v Avstrijo, ne vse, tam okrog 20 ali 25 odstotkov. Toliko bomo pustili, da bo dovolj, saj več prodaje vina tako nimamo.«

Izgubljeni evropski denar

Za obnovo kleti je podjetje Kapela v zadnjih letih sicer kandidiralo na treh različnih javnih razpisih za z denarjem EU podprte ukrepe iz programa razvoja podeželja (PRP). Tako je bilo iz ukrepa 121 (posodabljanje kmetijskih gospodarstev) leta 2008 kleti izplačanih dobrih 38,4 milijona evrov. Za ukrep 123 (dodajanje vrednosti kmetijskim in gozdarskim proizvodom, za posodobitev vinske kleti) je Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja podjetju leta 2011 odobrila pravico do 381,8 milijona evrov pomoči.

Po lani vloženi in odobreni prošnji za podaljšanje roka naložbenega zahtevka v letošnje leto, ker investicija še ni bila izvedena, na agenciji zahtevka za izplačilo še niso prejeli, saj se tega naložbenega zalogaja v kleti zaradi finančne suše sploh še niso lotili. Kratko pa bo klet potegnila tudi pri že izplačanih 105.000 evrih aprila 2012 od skupno dobrih 199 tisoč evrov odobrenih sredstev za pospeševanje prodaje, saj bo morala zaradi nedokončanega dela promocije in celotne investicije vrniti že prejeto izplačilo.