Stečajni postopek za T-2 na ustavno sodišče

Garnol: Po uvedbi stečajnega postopka se poslovni rezultati T-2 po nepotrebnem slabšajo.

Objavljeno
09. september 2015 15.00
tlo/T2
A. S., gospodarstvo
A. S., gospodarstvo

Kranj − Družba Garnol, 98,06-odstotna lastnica in hkrati ena od upnic telekomunikacijske družbe T-2, je na ustavno sodišče vložila ustavno pritožbo proti sklepu ljubljanskega višjega sodišča, s katerim je to začelo stečaj nad družbo T-2, ter hkrati predlagala začasno zadržanje njegovega izvrševanja.

Ljubljansko višje sodišče je 5. septembra spremenilo sklep ljubljanskega okrožnega sodišča − sprejet 22. junija − o zavrnitvi predloga za začetek stečajnega postopka nad družbo T-2 in nad njo uvedlo stečajni postopek. Iz Garnola sporočajo, da so pridobili mnenja več uglednih pravnih strokovnjakov, da je višje sodišče v več točkah ravnalo nezakonito in v nasprotju z ustavo.

Višje sodišče po navedbah Garnola družbi »pritožbe upnikov (DUTB, TCK in Banke Celje) ni vročilo in ji s tem ni dalo možnosti, da na navedbe argumentirano odgovori. Garnolu kot lastniku je bila s tem kršena pravica do ustavno zagotovljenega enakega varstva pravic. Z izpodbijano sodbo je višje sodišče tudi samovoljno in arbitrarno, torej brez razumne pravne obrazložitve, odstopilo od enotne in ustaljene sodne prakse brez ustrezne argumentacije. S takšno spremembo materialne podlage, ki za družbo Garnol predstavlja sodbo presenečenja, je višje sodišče kršilo tudi pravico do poštenega sojenja. Pri več pomembnih pravnih vprašanjih je izbralo tudi očitno napačno in arbitrarno razlago upoštevnih zakonskih določb. Prav tako je s tem, ko je pri presoji upoštevalo določbe kasneje sprejete novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, zakonski določbi dalo povratni učinek in s tem za nazaj spremenilo zakonski okvir sklepanja in potrjevanja prisilne poravnave ter tudi pogoje, pod katerimi so upniki (z več kot 75-odstotno večino) v prisilno poravnavo privolili.«

V Garnolu so prepričani, »da ne obstajajo ekonomski razlogi za stečaj družbe T-2, ki ima danes več kot 300 zaposlenih in prek 190.000 naročnikov. Konec leta 2014 je družba T-2 razpolagala s sredstvi v višini 245 milijonov evrov in imela 61,9 milijona evrov kapitala. Pred uvedbo stečaja je za letošnje leto načrtovala 64,4 milijona evrov čistih prihodkov iz prodaje (dobrih 13 odstotkov več kot leta 2014), dobiček pred obrestmi, davki, odpisi in amortizacijo (EBITDA) v višini 18,9 milijona evrov (26 odstotkov več kot leto prej) ter 3,3 milijona evrov čistega dobička (385 odstotkov več kot leta 2014). Zaradi neupravičenega stečajnega postopka, katerega vpliv se že kaže na poslovanju T-2, pa naj bi se EBITDA zmanjšal na 17 milijonov evrov, čisti dobiček ob koncu leta pa bi znašal dva milijona evrov. Za družbo T-2, njene družbenike, upnike, zaposlene in naročnike zato namreč obstaja bistveno boljša alternativna rešitev v obliki že potrjene prisilne poravnave,« je še zapisano v sporočilu za javnost.