Štirje ponudniki za nakup Mercatorja

Ponudnikom bo omogočen skrbni pregled Mercatorja, nato bodo povabljeni k oddaji zavezujočih ponudb.

Objavljeno
22. februar 2013 16.16
Posodobljeno
22. februar 2013 16.41
rsi_mercator
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Konzorcij prodajalcev Mercatorja je pregledal prispele nezavezujoče ponudbe za nakup 53 odstotkov delnic družbe in k nadaljevanju postopka povabil štiri ponudnike. Te bo uprava povabila k skrbnemu pregledu družbe in oddaji zavezujoče ponudbe.

Ali so povabljeni potencialni investitorji edini, ki so oddali nezavezujoče ponudbe, kdo so in koliko so ponudili za delnico Mercatorja – vsa ta vprašanja so tudi konec tedna ostala neodgovorjena.

Na začetku tedna smo zapisali, da bodo nezavezujoče ponudbe verjetno – tako kot predlani – oddali trije zasebni investicijski skladi (Mid Europa Prtners, Varburg Pincus in CVC) in Agrokor. V zadnjih dneh je eden od slovenskih medijev špekuliral o drugem zainteresiranem strategu, domnevno iz Zahodne Evrope; ali je to res ali samo vzvod za zviševanje ratinga posla, ni jasno.

Tudi pri prodajalcih za zdaj ni bilo mogoče izvedeti, kdo se zanima za njihove delnice. Za to, da jim bo predlagan najboljši mogoči ponudnik, kdor koli že, je namreč odgovoren organizator postopka, na banki ING. In ta je, kot kaže, predlagala konzorciju, da v igri ostanejo štirje ponudniki in da se tekma med njimi nadaljuje. V nasprotju s predlani, ko je dober teden po pregledu nezavezujočih ponudb konzorcij sklenil dogovor o ekskluzivnih pogajanjih z Agrokorjem. Ta je namreč za delnico namenil 221 evrov, kar je bilo skoraj pol več od druge najboljše cene.

Cena zgolj indikativna

Iz današnje odločitve bi lahko sklepali, da tokrat ponujene cene dosegajo raven njegovih pričakovanj organizatorja prodaje in konzorcija ter da niso bile tako zelo vsaksebi kot predlani. Upoštevaje gospodarske razmere, poslovanje Mercatorja in tudi zadrege njegovih lastnikov so finančni analitiki ocenjevali, da bi bila vsaka cena, ki je blizu borzne, sprejemljiva podlaga za nadaljnja pogajanja. Tako ali tako je nezavezujoča ponudba zgolj indikativna. Končno prodajno ceno, če bo postopek priveden tako daleč, bosta kupec in prodajalec določila na pogajanjih po opravljenem skrbnem pregledu in oddanih zavezujočih ponudbah. Lahko bo nižja ali celo višja od prve, bistveno pa ne bi smela odstopati.

Pravzaprav se zdaj dogajanje seli na sedež ciljne družbe, kjer se bodo začeli vrstiti revizorji, pravni, finančni in ekonomski izvedenci vsakega od štirih povabljenih kupcev, in ti bodo vzeli pod drobnogled poslovanje, zgodovino in načrte podjetja ter pridobili informacije, ki jih potrebujejo za dokončno odločitev o naložbi. Neuradno smo izvedeli, da se bodo skrbni pregledi začeli marca, v dveh mesecih pa naj bi organizator prodaje pridobil zavezujoče ponudbe.

Marca že pregledi

V hrvaškem Poslovnem dnevniku so zapisali, da je v igri za Mercator tudi Agrokor. Ta naj bi ponudil 125 evrov za delnico (kot referenčno naj bi vzel borzno ceno, ki je veljala v petek, 15. februarja) ali približno od 400 do 450 milijonov evrov za celoten Mercator.

Po pisanju omenjenega časnika bi Agrokor lahko skrbni pregled (»due diligence«) začel že prihodnji teden in »to bi bil vsekakor zgodovinski trenutek, saj Agrokor v nobenem od dosedanjih uradnih ali javnosti neznanih poskusih prevzemanja Mercatorja ni dobil priložnosti za globinski pregled svojega največjega tekmeca«. Iz tega nekateri sklepajo, da so tokrat Agrokorjeve možnosti za uspeh večje. Tudi zato, ker naj bi, tako pravi isti vir, celotno ponudbo financiral s svežim kapitalom, njegovi partnerji v poslu pa bodo spet mednarodne finančne institucije EBRD, IFC, One Equity Partners (sklad banke JP Morgan) in italijanski Unicredit.