T-2 je spet v stečaju

DUTB je uspela s pritožbo. Za stečajno upraviteljico so znova imenovali Danico Čuk.

Objavljeno
07. avgust 2015 16.55
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Telekomunikacijski operater T-2 je s sklepom okrožnega sodišča v Ljubljani znova v stečaju. Višje sodišče je namreč ugodilo pritožbi upnikov družbe T-2 zoper sklep, s katerim je okrožno sodišče pred tem zavrnilo predlog za začetek stečajnega postopka. Stečajna upraviteljica je znova Danica Čuk.

T-2 je lani septembra in oktobra za nekaj časa že bil v stečaju, saj je okrožno sodišče ugodilo zahtevi Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je prevzela terjatve NLB. Toda po nekaj več kot enem mesecu je bilo stečaja konec, saj so se lastniki T-2 pritožili na višje sodišče in s pritožbo uspeli. Zadeva se je vrnila na okrožno sodišče, ki je v drugi ponovitvi odločilo drugače kot prvič, na to odločitev pa je sledila pritožba DUTB, TCK in Banke Celje, ki ji je višje sodišče zdaj ugodilo. Ali se lahko lastniki − večinski je prek povezanih podjetij Jurij Krč − znova pritožijo, ni povsem jasno.

Je pa DUTB in drugim pritožnikom višje sodišče uspelo prepričati, da imajo upniki več možnosti za boljše in enakopravnejše poplačilo iz stečajne mase kot iz prisilne poravnave, po kateri naj bi T-2 leta 2021 poplačal 44 odstotkov terjatev. T-2 različni upniki v stečaj pošiljajo že približno pet let, a doslej se je podjetju in lastnikom tej usodi vedno uspelo izogniti, vmes pa je bila tudi potrjena prisilna poravnava.

DUTB je sicer v zadnjih mesecih prodajala terjatve do T-2, ki jih je za 150 milijonov evrov. Vendar kupca, ki bi bil po njenem mnenju pripravljen odšteti dovolj, ni našla. Ponudbe so se po naših informacijah vrtele okrog 80 milijonov evrov. Glavni razlog, da nihče ni bil pripravljen odšteti več, je predvsem ta, da ni bilo resnega zagotovila, da bi terjatve dejansko lahko pretvoril v (večinski) lastniški delež.

V zadnjih špekulacijah, kaj se utegne zgoditi na slovenskem (in širšem) telekomunikacijskem trgu, T-2 nihče ni omenjal. Kot da so vsi potencialni prevzemniki dvignili roke. Pogovore tako s predstavniki DUTB kot z lastniki T-2 so sicer spomladi v začetku poletja imeli predstavniki Telekoma Austrie (lastnika Simobila), KKR oziroma Telemacha in Cinvena.