T-2 že na prvi obravnavi izgubil tožbo proti Telekomu Slovenije

Sodnica je presodila, da alternativni operater ni predložil dovolj dokazov, da je utrpel poslovno škodo.

Objavljeno
21. januar 2013 12.59
*lvi* T-2
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Matjaž Ropret, gospodarstvo

Na okrožnem sodišču v Ljubljani je bila danes, skoraj natanko šest let po vložitvi, prva obravnava v tožbi T-2 proti Telekomu Slovenije zaradi domnevne zlorabe prevladujočega položaja. Hkrati je bila ta obravnava tudi zadnja, saj je sodnica Katja Kmetič po presodila, da T-2 ni predložil dovolj dokazov, da je zaradi ravnanja Telekoma utrpel poslovno škodo.

To so potrdili na okrožnem sodišču, kjer so na naše vprašanje odgovorili, da je sodnica na  prvem naroku za glavno obravnavo zadevo zaključila in da bo v tridesetih dneh izdala sodbo.

Zadeva se bo tako končala z razsodbo v prid Telekoma, ki je ves čas trdil, da ni kršil zakonodaje in oviral alternativnega tekmeca. Ta je zahteval skoraj 130 milijonov evrov odškodnine, ker da je Telekom, ki ga zastopa odvetnik Stojan Zdolšek, oviral njegov vstop na trg in priključevanje novih uporabnikov.

Nič o vsebini tožbe

Po navedbah prisotnih na obravnavi je sodnica poudarila, da zgolj iz poslovnega načrta ni možno izračunati škode. Na predlog odvetnikov T-2, da sodišče oz. izvedenec vpogleda v dokumentacijo na računalnikih podjetja, pa je odgovorila, da bi jo morali predložiti. Prav tako ni bila zadovoljna s predlogom, da bi zaslišali priče, temveč bi moral po njenem mnenju T-2 škodo dokazati z listinami. In to kljub temu, da je tožnik vložil 1063 dokaznih listin, na kar je Telekom, ki ga je zastopala odvetniška pisarna Stojana Zdolška, odgovoril s 4683 svojimi. Prav tako sodnica ni želela imenovati izvedenca, češ da nima podatkov zanj.

V Telekomu so po zmagi na sodišču na spletnih straneh ljubljanske borze povzeli sklep sodišča, da T-2 ni predložil dokazov o višini tožbenega zahtevka in da za dokazovanje pregleda zgolj listine, ki sta jih obe strani vložili v času trajanja tega postopka. Medtem pa so v T-2 ogorčeni nad, kot so zapisali, nepričakovano in nesmiselno odločitvijo sodišča, »ki ni izvajalo prav nobenih dokazov glede protipravnih ravnanj družbe Telekom Slovenije, temveč je že na prvem naroku zavzelo stališče, da družba T-2 v odškodninski tožbi ni predložila dovolj dokazov za ugotovitev višine škode.«

Prepričani so, da je želelo okrožno sodišče zadevo rešiti kar najhitreje in vsebinsko odločanje prepustiti višjemu sodišču. Tja se bodo v T-2 pritožili, če ne bodo uspeli z zahtevo za izločitev sodnice Katje Kmetič in vnovično otvoritev obravnave.

Takšna hitrost odločanja doslej v tovrstnih zadevah ni bila pravilo. Razreševanje večina tožb proti Telekomu je že na prvi stopnji trajalo po več let (primeri Quantum, ABM, ...). Tudi tokrat je od vložitve tožbe (16. 1. 2007) do prve obravnave preteklo šest let, vseeno pa je malokdo pričakoval, da se bo zadeva končala že na prvem snidenju tožeče in tožene strani na sodišču.