Talum: negativni poslovni izzid zaradi predrage elektrike

Cena elektrike je pri nas enkrat višja od povprečne cene električne energije odjemalcev v aluminijski panogi v Evropi.

Objavljeno
14. maj 2012 15.48
K. V., Delo.si
K. V., Delo.si
Kidričevo - Delničarji Taluma so se na današnji skupščini kidričevske družbe seznanili z letnimi poročili o lanskem poslovanju, upravi in nadzornemu svetu pa podelili razrešnico za preteklo poslovno leto, piše Sta. Sprejeta je bila odločitev po nasprotnem predlogu, da se dividende iz preteklega poslovno uspešnega obdobja izplačajo naslednje leto in ne šele leta 2015.

Prvo leto poslovanja družbe v spremenjeni organizacijski obliki je tudi leto, v katerem so v Talumu ponovno zagnali vse elektrolizne celice ter leto, ki bo zaznamovano z nedoseganjem konkurenčnih pogojev pri oskrbi z električno energijo kot najpomembnejšo surovino za proizvodnjo primarnega aluminija, so po skupščini sporočili iz podjetja, ki je lani ustvarilo dobrih 233 milijonov evrov prihodkov ter več kot sedem milijonov evrov izgube.

Obseg proizvodnje elektroliznega aluminija je v letu 2011 dosegel 91 odstotkov polne proizvodne zmogljivosti, saj so v prvih devetih mesecih zagnali vse elektrolizne celice. Tako so lani proizvedli 75.301 ton elektroliznega aluminija, kar je kar za 87 odstotkov več kot v istem obdobju leto poprej. V tem obdobju so namreč zagnali 82 obnovljenih elektroliznih celic in od takrat dalje obratuje elektroliza s polno proizvodno zmogljivostjo.

Kot so znova poudarili v Kidričevem, je negativni poslovni rezultat posledica visoke cene električne energije, ki jo Talum za svoj pasovni odjem plačuje. Ta je po podatkih Evropskega aluminijskega združenja celo enkrat višja od povprečne cene električne energije odjemalcev v aluminijski panogi v Evropi, takšnih stroškov električne energije pa tovrstna proizvodnja ne prenese.

»Na te težave opozarjamo že kar nekaj časa. Rešitev potrebujemo takoj, sprejme pa jo lahko le država kot lastnik. Ponovno moramo poudariti, da ne potrebujemo subvencij za nižjo ceno električne energije ali državno finančno pomoč, to bi bilo v teh časih tudi nemogoče pričakovati. Potrebujemo pa optimizacijo cene, ki jo najdemo v pomembnosti Talumovega odjema tako po količini kot tudi po zagotavljanju stabilnosti v elektroenergetskem sistemu in nudenju terciarne rezerve, ki jo Talum lahko ponudi,» so danes sporočili iz podjetja, ki je sicer v večinski lasti državnega Elesa.

Kot so še dodali, jim to ni bilo priznano, še več, družba je celo morala skleniti pogodbe po višji ceni, kot so bile takrat tržne. Ravno zaradi nerazpoložljivosti tovrstne pasovne električne energije drugje Talum ni imel možnosti oskrbe pod boljšimi pogoji. Vse to pa seveda vodi v smer, da bo Talum postal nelikviden, država kot lastnik, tako proizvajalcev kot porabnika, pa bo imela zaradi tega negativen finančni učinek.

Sicer pa v Talumu v prvih treh mesecih letošnjega leta še niso imeli nobenih neporavnanih zapadlih obveznosti, trenutno pa imajo z zagotavljanjem pogodbenih obveznosti in s tem tudi likvidnostjo že težave. To, da ne bodo mogli poravnavati obveznosti do dobaviteljev električne energije, so nakazali že s tem, da pogodb pod ponujenimi pogoji nismo želeli podpisati.

Podpis jim je nato naložila skupščina družbe, saj bi v nasprotnem primeru lahko Talumu grozil izklop iz omrežja, posledično pa to pomeni uničenje peči in zaprtje tovarne. Ob podpisu pogodb s proizvajalci za električno energijo so sicer dobili garancije oziroma poroštvo s strani Elesa, ki bodo unovčena, v kolikor električne energije letos ne bomo mogli plačati.

Talum, ki zaposluje nekaj več kot tisoč ljudi, je sicer 14. največje izvozno podjetje v Sloveniji in izvozi več kot 80 odstotkov svojih proizvodov. Na slovenskem trgu proda za 37 milijonov evrov izdelkov, količinsko pa se bo ta prodaja samo še povečevala, saj je podjetje pomemben dobavitelj slovenskim proizvajalcem profilov, bele tehnike, tub in avtomobilske industrije.