TECOS je po 20 letih mednarodno uveljavljen razvojni center

Hančič: Lani je veliko škode naredila država, ker je razveljavila 30 milijonov težak razpis in zamrznila vlaganja v raziskave in razvoj.

Objavljeno
20. november 2014 11.37
dolničar pihala
Vili Einspieler, Celje, M.K., gospodarstvo
Vili Einspieler, Celje, M.K., gospodarstvo

Celje − Razvojni center orodjarstva Slovenije Tecos, ki danes slavi 20-letnico delovanja, je postal eden največjih zasebnih tehnoloških centrov v državi. Tecos so na pobudo slovenskih orodjarjev, ki so potrebovali strokovno podporo pri prenosu znanja z univerze v industrijo, ustanovili vlada, Gospodarska zbornica Slovenije in Mestna občina Celje.

Direktor zavoda Aleš Hančič je povedal, da krize po šestih letih tako kot druga slovensko izvozno naravnana industrija skoraj ne občutijo več. Je pa lani veliko škode naredila država, ker je razveljavila 30 milijonov težak razpis RNP 2013 in tako popolnoma zamrznila vlaganje v raziskave in razvoj.

Ker imajo zasedene vse zmogljivosti, se že daljšajo roki za dobavo novih orodij. Po njegovih besedah je paradoksalno, da se kljub visoki brezposelnosti pojavlja pomanjkanje ustreznega kadra. Gre predvsem za kvalificirane tehnike s srednješolsko izobrazbo ter univerzitetno izobražene inženirje z drugo bolonjsko stopnjo.

Sredstva v celoti pridobiva na trgu

Pred leti so v Tecosu prvi v Sloveniji vpeljali tehnologije 3D-skeniranja. Danes so vodilni center v širši regiji za podporo načrtovanju novih visokotehnoloških izdelkov. Na slovenskem tržišču so edini, ki ponujajo in hkrati razvijajo tehnologije mikrobrizganja ter brizganja kovinskih prahov, s čimer znova orjejo ledino na novem tehnološkem področju v Sloveniji.

Prva večja sprememba v poslovanju se je zgodila leta 1996, ko je bil ustanovljen oddelek CAE, da bi prvenstveno orodjarstvu in tudi drugim gospodarskim vejam pomagali pri uvajanju računalniško podprtih znanj. Druga večja sprememba se je zgodila leta 2003, ko so v zavodu vpeljali tehnologije 3D-skeniranja.