Tehnološki parki soustvarjajo rast

Za ustvarjanje dobrega poslovnega okolja nujno partnerstvo med državo, gospodarstvom, družbo in znanostjo.

Objavljeno
09. april 2014 14.00
Srečanje Unido- United nation industrial organization v Monsu. Predsedujoči Li Yong. V Ljubljan 8.4.2014i
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Dobro razvito poslovno okolje omogoča pospeševanje gospodarskega razvoja s pridobivanjem neposrednih tujih investicij, tehnološkega znanja na lokalni ravni in odpiranja novih delovnih mest. Pri tem imajo ključno vlogo tehnološki parki.

»Postalo je popolnoma jasno, da potrebujemo nov razvojni pristop, ki gleda na družbo, gospodarstvo, industrijo in okolje kot celoto in je zasnovan na globokih spremembah načinov proizvodnje in potrošnje. Zamisli o gospodarski rasti in politike, ki jih podpirajo, morajo biti povezane z okoljsko vzdržnostjo ter družbeno in gospodarsko vključenostjo,« je v okviru konference organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO) v Ljubljani dejal generalni direktor Li Yong in spomnil na to, da so pri tem pomembna partnerstva med državo, gospodarstvom, družbo in znanostjo.

Tehnološki parki so ključna sestavina takšnega ekosistema, meni vodja programa tehnoloških parkov za Evropo in centralno Azijo pri UNIDO Olga Memedović. »Tehnološki parki imajo ključno vlogo pri tem, da pritegnejo kritično maso, ki postane vodilna sila za spodbujanje inovacij, gospodarske rasti in ustvarjanje novih delovnih mest,« je dejala.

Parki smo »posredniki« med raziskovalci in gospodarstvom, naša naloga je povezovati, meni Stephen Taylor, ki je odgovoren za prenos znanja v znanstvenem parku Area v Trstu. »Srce takšne organizacije je inovativen vodstveni sistem, katerega poslanstvo je spodbujanje inovacij za trg,« dodaja. Le inovacije, ki zaživijo na trgu, imajo dodano vrednost, ustvarjajo nova delovna mesta in s tem več prihodkov države.

Slovenija pomembna partnerica UNIDO

Cilj regionalne mednarodne konference o tehnoloških in industrijskih parkih je podpora razvoju poslovne infrastrukture v regiji. V mnogih tranzicijskih državah primanjkuje strateškega načrtovanja in pospeševanja razvoja industrijskih in tehnoloških parkov, poslovnih inkubatorjev, podjetniških grozdov, zato je treba vzpostaviti ustrezne elemente boljšega poslovnega okolja, predvsem za mala in srednja podjetja.

Pri tem s svojimi izkušnjami in dobrimi praksami pomagajo partnerice UNIDO, med katerimi je tudi Slovenija. Primer dobre slovenske prakse je Tehnološki park Ljubljana, ki si ga bodo danes ogledali sodelujoči na konferenci. Park združuje 288 podjetij in 1400 zaposlenih. Poleg tega je napovedan obisk Iskratela, RC IKT in podjetja Akrapovič.

Slovenija je po besedah Yonga pomembna strateška partnerica in donatorka v UNIDO. Obseg vsakoletnih prostovoljnih prispevkov jo glede na velikost države uvršča med pet največjih. Gospodarski minister Metod Dragonja je dodal, da so ti prispevki za podjetja, ki v projektih neposredno sodelujejo, pomembni. Zato bo Slovenija tudi v prihodnje pomagala nekaterim izbranim industrijskim in storitvenim sektorjem gospodarstva prek UNIDO.