Telekom je načrtno zlorabljal svoj položaj

TS je izkoriščal regulatorne pomanjkljivosti za slabljenje konkurentov.

Objavljeno
11. februar 2015 19.15
lvi_telekom
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana - Telekom Slovenije je že prejšnji teden sam sporočil, da je slovenski varuh konkurence ugotovil zlorabo njegovega prevladujočega položaja. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa so včeraj dodatno pojasnili, da je TS zlorabljal svoj prevladujoči položaj pri zagotavljanju dostopa do svojega omrežja alternativnim operaterjem.

AVK je postopek presoje zlorabe prevladujočega položaja leta 2013 združil iz štirih postopkov, ki jih je uvajal med letoma 2008 in 2010 na pobude Tušmobila, Amisa in T-2. AVK je ugotovil kršitve v petih od 15 očitanih dejanj, glede 10 očitkov pa je postopek zaradi preskopih dokazov ali manjšega učinka dejanj ustavil.

AVK ugotavlja, da TS ni enako obravnaval svoje nekdanje hčerinske družbe Siol in alternativnih ponudnikov pri dostopu do svojega omrežja in pri ponudbi takrat sodobne tehnologije. Že v času teh sporov smo poročali, da je TS po nepotrebnem zaostroval pogoje za priključitev na omrežje, da je "nagajal" pri odpiranju omaric in podobno.

Zaradi tovrstih sporov so vsi trije omenjeni alternativci tudi odškodninsko tožili TS. Amis in TS sta se v 56,8 milijona evrov vredni tožbi pobotala že leta 2009, T-2 poskuša sicer zavrnjeno tožbo za skoraj 130 milijonov evrov za različne odklone prav v teh tednih obnoviti, skupni Tušmobilov na 119 milijonov evrov ocenjeni odškodninski zahtevek - Tušmobil je vložil dve tožbi, 28 milijonov evrov za tu obravnavane storitve fiksnega dela ter 86 milijonov evrov za storitve mobilnega dela oziroma zaradi Itak Džabesta - pa je trenutno po poravnavi med Simobilom in Telekomom Slovenije najvišji še aktivni zahtevek. Vsi ti podatki so pomembni predvsem zaradi zaključevanja prodajno/privatizacijskega postopka TS.