Telekom Srbija: prodaja še letos ali naložbe

Zavezujoče ponudbe v višini najmanj 1,1 milijarde evrov za skoraj tripetinski delež sredi novembra.

Objavljeno
18. avgust 2015 17.12
BEOGRAD 30.07.2013. Telekom Srbija, poslovnica Terazije, filijala, prolaznici, reklama za mobilne telefone RAS foto Oliver Bunic
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana – Srbska vladna privatizacijska komisija kljub drugačnim napovedim še ni sporočila, katere od osmih ponudnikov za privatizacijo dobre polovice Telekoma Srbije, ki izpolnjujejo pogoje, bodo povabili k oddaji zavezujočih ponudb.

Je pa včeraj srbski Svet za boj proti korupciji vladi priporočil, naj vsaj zaenkrat še ne prodaja Telekoma Srbija, temveč naj ga raje statusno in finančno preoblikuje. V nadaljevanju pa navaja precej podobne argumente proti prodaji, kot smo se jih naposlušali v zadnjih mesecih pri novem neuspešnem poskusu prodaje Telekoma Slovenije.

Krog izbrancev, ki bodo lahko oddali zavezujoče ponudbe, ne bo zaprt, je prejšnji teden napovedal podpredsednik srbske vlade in minister za trgovino, turizem in telekomunikacije Rasim Ljajić. Do sredine novembra, ko naj bi bil rok za oddajo zavezujočih ponudb, se jim bodo lahko pridružili vsi, ki bi želeli vstopiti v lastniško strukturo srbskega telekoma.

Če bo privatizacijska komisija dobila primerno ponudbo – telekoma sicer ne bodo prodajali na silo, pripravljen je menda tudi plan B, po katerem naj bi z reorganizacijo in naložbami povečali konkurenčnost družbe –, bi postopek prodaje lahko končali še letos, je še napovedal Ljajić.

Srbski telekom je bil leta 1997 že privatiziran, večina delnic je bila v lasti grškega in italijanskega telekoma, OTE in TIM. Leta 2003 je svoj delež vrnil TIM, leta 2011 pa tudi OTE. Po neuspeli drugi privatizaciji leta 2011 so v lastniško strukturo brezplačno vstopili nekdanji zaposleni (6,94-odstotni delež) in občani (14,95-odstotni delež), petina delnic je odtlej v lasti Telekoma Srbija, država pa je lastnica 58,11 odstotka delnic.

Med osmimi nezavezujočimi ponudbami za nakup večinskega državnega deleža Telekoma Srbije je po neuradnih informacijah poleg nemškega telekoma (Deutsche Telekom) in ruskega operaterja MTS ter različnih skladov tudi ponudba slovenskega telekoma. Kako bi slednji nakup sfinanciral, vedo samo najbolje poučeni.

Slovenski in srbski trg mobilne telefonije sta sicer že povezana: slovenski Simobil in srbski Vip, hčerinski družbi avstrijskega telekoma, poslovodi Dejan Turk. TAG – Telekom Austria Group je v lasti mehiškega America Movila oziroma njegovega lastnika Carlosa Slima.

Finančnik America Movila Carlos Garcia Moreno je napovedal, da želi družba v vzhodni Evropi ponoviti latinskoameriško zgodbo, kjer je America Movil največji fiksni operater, vendar se niso odločili za sodelovanje pri nakupnem postopku Telekoma Srbija. Avstrijcev oziroma Mehičanov po poročanju dunajskega dnevnika Presse srbski telekom ne zanima, ker je pričakovana cena (najmanj 1,1 milijarde evrov za 58,11 odstotka družbe) previsoka in ker je dobičkonosnost prenizka. Poleg tega pa ima TAG v Srbiji, kot rečeno, že operaterja in je zanj položaj podoben kot v Sloveniji – ob nakupu državnega telekoma bi moral prodati svojo hčerinsko družbo.

Telekom Srbija je imel v letošnjem prvem polletju za 47,4 milijarde dinarjev (397 milijonov evrov) poslovnih prihodkov in ebitda v višini 134 milijonov evrov. Telekom Slovenije je imel po predhodnih navedbah v prvem polletju ebitda v višini 104 milijonov evrov.

V letu 2014 je imel srbski telekom za 751 milijonov evrov poslovnih prihodkov, ebit v višini 131 milijonov evrov, ebitda 270 milijonov evrov in 141,4 milijone čistega dobička. Telekom Slovenije je imel lani za 765 milijonov evrov poslovnih prihodkov, ebit 11,4 milijone in ebitda 170 milijonov ter 1,6 milijona evrov čistega dobička, ki naj bi letos po napovedih poslovodstva narastel na 66 milijonov evrov, ebitda pa na 198 milijonov evrov.