Telekom z 52 milijoni dobička

Čisti dobiček Skupine Telekom Slovenije  je bil lani za 17 odstotkov višji kot leta 2012.

Objavljeno
27. februar 2014 11.43
Telekom
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana – Skupina Telekoma Slovenije je v letu 2013 ustvarila 52,3 milijone evrov čistega dobička, za sedemnajst odstotkov več kot leta 2012. Za letos v poslovodstvu pričakujejo, da se bo številka ustavila okrog 63 milijonov evrov.

Za dosego takega rezultata pa bo treba še skrčiti stroške: tudi dela in tudi s podobnim zmanjšanjem števila zaposlenih kot lani, ko se je številka s predlanskih 4724 spustila na 4586. Ker pot za dosego cilja, 150 manj zaposlenih, še ni dogovorjena s socialnimi partnerji, predsednik uprave TS Rudolf Skobe ob predstavitvi nerevidiranih poslovnih rezultatov več podrobnosti, razen da bo šlo za upokojevanje in mehke metode, še ni želel povedati.

Število zaposlenih so lani zmanjšale praktično vse družbe v skupini. Matični TS z 2926 na 2887, druge družbe v Sloveniji s 690 na 684, kosovski Ipko s 488 na 482, makedonske družbe s 437 na 423 in druge družbe v tujini s 183 na 110.

Makroekonomske razmere so bile po besedah Rudolfa Skobeta zelo zaostrene, dogajanje v telekomunikacijah dinamično, saj so se vsepovsod po svetu in doma dogajale velike konsolidacije na vseh področjih – od aplikacij, preko omrežij do storitev. Ne glede na to je bilo poslovanje STS relativno zelo uspešno, skupina pa še naprej raste na vseh segmentih.

STS se je lani umaknila iz Albanije, drugod pa je njena strategija jasna: želijo si biti najmanj prvi alternativni operater, sicer se bodo umaknili. Zaenkrat so po Skobetovih besedah na dobri poti, čeprav so vsi trgi visoko konkurenčni. STS je regionalni operater z centraliziranimi določenimi funkcijami, ne pa množica nepovezanih operaterjev.

Strategija za letošnje leto je pripravljena, podrobnosti pa v STS ne razkrivajo. Nanjo napovedana privatizacija še ni vplivala, bo pa pomenila dodaten izziv, kajti družba bo postopek po Skobetovih besedah podpirala, kolikor je le v njeni moči, z vso odgovornostjo in profesionalnostjo. STS ni prodajalec, njihova strategija pa ni strategija prodaje ampak razvoja z dolgoročno vzdržnostjo in nižjimi stroški ter priključitvijo najboljšim na trgu. Sto milijonov letnega dobička je še vedno dolgoročno uresničljiv cilj, če se bo izvajala strategija, vključno s širitvijo v regiji – v državah kjer je STS že prisoten ali pa v novih državah, je skrivnosten Rudolf Skobe.

Dvainpetdeset milijonov evrov dobička je STS ustvarila ob 799 milijonih evrov poslovnih prihodkov, kar je za štiri milijone več kot predlani. Donosnost sredstev (ROA) je bila 3,6-odstotna, donosnost kapitala pa (ROE) pa 7-odstotna. Skupina je imela ob 1,4 milijarde evrov sredstev in 760 milijonih kapitala 341,5 milijona evrov neto finančnega dolga, ki je bil v primerjavi z letom 2012 manjši za 4,5 milijona evrov.

Dobiček iz poslovanja (EBIT) skupine je bil z 71,5 milijona evrov za 11 odstotkov višji kot predlani. EBIT matičnega Telekoma Slovenije je bil 58,5 milijona evrov, predlani 65,7 milijona; padec je po besedah člana uprave TS Zorana Janka poslovanje na visoko konkurenčnem trgu, na katerem so ponudbe zapakirane v storitve z nižjimi cenami, ne gre pa za nikakršne izjemnosti ali posebne dogodke. Iz rednega poslovanja je marža manjša.

Je pa matični TS ustvaril večino čistega dobička: od nekonsolidiranih 54,6 milijonov evrov kar 51,1 milijon evrov. Druge družbe v Sloveniji so ustvarile 842 tisoč evrov izgube, kar pa je manj v primerjavi s predlanskima 2,4 milijonoma izgube. Kosovski Ipko se je iz predlanske izgube v višini 1,8 milijona evrov prebil na 1,4 milijona evrov dobička, izguba makedonskih družb se je s sedmih milijonov zmanjšala na manj kot milijon, izgube drugih družb v tujini pa so ostale malo pod milijonom evrov. Gibtelecom je lani prinesel 4,84 milijonov dobička, predlani pa 4,80 milijonov.

Kadri: O delavski direktorici/direktorju - Darji Senica se je iztekel njen mandat - odloča svet delavcev, nadzorniki njihovo odločitev podprejo, uprava pa o tem svojem članu ne odloča. Mesto direktorja v hčerinski družbi GVO (Gradnja in vzdrževanje omrežij) bo 1. marca prevzel dosedanji namestnik direktorja Borut Radi.

Telekom Slovenije bo prvič izdal komercialne zapise v višini 50 milijonov evrov, vrnili pa jih bodo po devetih mesecih.

Delnice Telekoma Slovenije so se na ljubljanski borzi podražile za tričetrt odstotka na 134 evrov.