Telekom z novim "prevzemom" nad negativne trende

Telekom bo z novim letom prevzel uporabnike Izi mobila, med katerimi je bilo ob koncu oktobra aktivnih slabih 65.000.

Objavljeno
02. november 2017 20.38
J. B.
J. B.

Prehod Izi mobila pod okrilje Telekoma, do katerega bo prišlo z novim letom, ne bo imel nobenega vpliva na tisoče obstoječih uporabnikov, na mobilnem trgu pa bo zopet nekoliko premešala karte. In nagnil tehtnico v prid Telekoma Slovenije, ki je sicer v preteklih mesecih zlagoma, a vztrajno izgubljal tržni delež proti konkurenci – v manjši meri proti A1, ki ostaja trdno na drugem mestu, a predvsem v primerjavi z agresivnimi Telemachom, T2 in Hot Mobilom, s katerim se je Hofer odločil mešati štrene na trgu.

Ubijalska konkurenca in rastoči stroški

Toda trend bodo pri Telekomu s prenosom uporabnikov Izi mobila – podobno kot z lanskim prevzemom Debitela – vsaj kratkoročno obrnili. Mobilni ponudnik, ki ga vodi predsednica uprave Metka Marinšek, je namreč po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) oktobra obvladoval 2,6-odstotni tržni delež (med ponudniki predplačniških storitev pa 11,9-odstotnega). To pomeni, da bo Telekom z novim letom znova presegel prag 47 odstotkov trga mobilne telefonije.

Telekom s to potezo nadaljuje boj za tržne deleže, pri Izi mobilu pa se prav zaradi njega predajajo: »Zaradi razmer na trgu telekomunikacij in na podlagi ocene, da se bo konkurenčni boj le še zaostroval, smo se odločili, da kot virtualni operater prenehamo z dejavnostjo zagotavljanja predplačniških mobilnih storitev.« Neugodne razmere so povzročile padanje prihodkov, ki so od leta 2011 do lani strmoglavili za več kot tretjino, s 6,7 na vsega 4,2 milijona evrov. Kot pojasnjujejo pri Izi mobilu, je razlog za to prav gneča na trgu, ki prinaša padanje maloprodajnih cen, k odločitvi o koncu samostojne poti pa je prispevala tudi evropska zakonodaja. »Hujši od padanja maloprodajnih cen telekomunikacijskih storitev je porast veleprodajnih stroškov, kot posledica EU regulative za roaming. Stroški za roaming v EU so se drastično dvignili in močno presegajo prihodke, ki jih ustvarimo iz tega naslova,« so opozorili in dodali, da se poslovni rezultati zaradi naštetega le še slabšajo, in to kljub dejstvu, da so z letošnjo racionalizacijo poslovanja že enkrat znižali fiksne stroške.

Spremembe le za zaposlene

Uporabniki poslovnih težav za zdaj niso opazili, tako kot verjetno ne bodo opazili novoletnega prehoda pod okrilje Telekoma Slovenije, na omrežju katerega so že gostovali doslej. Tudi drugih sprememb ne bo. »Veljavni bodo ostali vsi neaktivirani SIM-paketi in vse neaktivirane vrednotnice Izi mobila, ki jih bo možno aktivirati oziroma uporabiti vse do datuma, ki je naveden na izdelku,« so pojasnili pri Izi mobilu.

Nekoliko drugače bo za 21 zaposlenih. »Po prenosu uporabnikov na Telekom Slovenije bo zaposlitev zadržalo 17 sodelavcev, ki bodo delali na drugih projektih,« so dejali pri Izi mobilu. TS ne bo zaposlil nobenega od sodelavcev, potekali pa naj bi razgovori o zaposlitvah pri nekaterih drugih poslovnih partnerjih. Teh je kar nekaj, saj je bil Izi mobil na trgu več kot 12 let. V tem obdobju je izdal več kot milijon SIM-kartic. Podatka o tem, koliko jih je še v obtoku, nimajo, po zadnjih podatkih s konca oktobra pa je aktivnih nekaj manj kot 65.000 uporabnikov.