Telekomov nakup Debitela se zaključuje

Odločba: varuh konkurence dovolil koncentracijo. Lojalni zadovoljni uporabniki.

Objavljeno
15. september 2015 10.27
Posodobljeno
15. september 2015 10.27
telekom
Aleš Stergar, M. F. K., gospodarstvo, STA
Aleš Stergar, M. F. K., gospodarstvo, STA

Ljubljana - Varuh konkurence dovoljuje Telekomu Slovenije nakup mobilnega virtualnega operaterja (MVO) Debitela - pod pogojem, da bo naslednjih pet let omogočal novim ponudnikom javnih mobilnih elektronskih komunikacijskih storitev vstop na trg mobilnih telekomunikacij.

V Telekomu Slovenije planirajo, da bo posel zaključen v najkrajšem možnem času. Telekom je pogodbo o nakupu stoodstotnega deleža v Debitelu z družbami ACH (70-odstotni lastnik), Adria Mobil (26-odstotna lastnica in Svema Trade (preostali štirje odstotki lastništva) sklenil 27. februarja, podrobnosti pa v TS še vedno ne morejo razkriti. V obtoku so bila ugibanja o 13 milijonih evrov.

Debitel, takrat v 52,4-odstotni lasti Debisa, Daimler Chryslerjevega storitvenega podjetja, je v Sloveniji začel pridobivati naročnike 2. novembra leta 1998. Od vsega začetka je družba, tudi po kasnejših lastniških spremembah, ostala "zvesta" istemu omrežju - takrat Mobitelovemu in sedaj Telekomovemu. Govorice, da bi Debitel storitve ponujal tudi na katerem od drugih omrežij v Sloveniji, se nikoli niso uresničile. Že vse od ustanovitve ga vodi Borut Razdevšek, ki je v družbo prišel iz - Mobitela, ob sklenitvi posla v letošnji pozni zimi pa je dejal, da je "tendenca modernih operaterjev v razvoju in širjenju omrežij, virtualni operaterji pa so specializirani za prodajo storitev na teh omrežjih". V družbi je 46 zaposlenih.

Debitel ima "okoli 90.000 uporabnikov, ki izkazujejo lojalnost in visoko zadovoljstvo s storitvami družbe. Vse od svoje ustanovitve družba posluje stabilno, ob tem pa ni zadolžena in je razvojno usmerjena," sporočajo iz TS. Upoštevaje podatke za letošnje prvo četrtletje je Telekom Slovenije z nakupom Debitela spet pridobil več kot polovični delež aktivnih uporabnikov mobilne telefonije v Sloveniji.

Ob rastoči penetraciji - lani v prvem četrtletju 111,7-odstotni in letos 112,8-odstotni - je bil Telekomov (padajoči) tržni delež v lanskem prvem trimesečju 49,1-odstoten in v letošnjem 47,8-odstoten. Debitelov delež je s 3,8 zrasel na 3,9 odstotka, "razširjeni" TS pa je imel tako lansko pomlad 52,9-odstotni delež in letošnjo 51,7-odstotni delež. Simobilov tržni delež je bil po komaj opaznem nihaju v lanskem zadnjem četrtletju 29,4-odstoten. Na tretjem mestu je bil Tušmobil z rastočim deležem: z lanskih 12,2 na letošnjih 12,9 odstotka. Če prištejemo še Telemachova deleža 0,4 oziroma 0,7 odstotka je imel združeni operater v letošnjem prvem četrtletju med aktivnimi uporabniki mobilne telefonije v Sloveniji 13,6-odstotni tržni delež. Delež T-2 se je z 2,5 povečal na 2,9, delež Izimobila pa se krči, z 2,6 na 2,3 odstotka.a.