Telekomov dobiček za milijon pod lanskim

Pri postopku prodaje 72-odstotnega državnega deleža bosta nadzorni svet in poslovodstvo kooperativna.

Objavljeno
30. maj 2013 17.46
telekom
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana – Prvi mož Telekoma Slovenije Rudolf Skobe je s poslovanjem skupine v prvem četrtletju zadovoljen: 14,5-milijonski dobiček je, tako kot ostali finančni podatki, po planu. A slabši od lanskega, 15,4-milijonskega.

Tudi ostale številke (poslovni prihodki 190,5 milijonov, lani 193,9; dobiček iz poslovanja EBIT letos 20,3 in lani 22,8 milijonov evrov) so precej podobne lanskim, vendar nižje, optimizem pa Skobe gradi na poznavanju poslovanja v aprilu in maju. Napoved za celotno skupino za konec leta tako ostaja EBITDA do 245 milijonov evrov (lani 241,6 milijona evrov) in čisti dobiček do 50 milijonov evrov dobička (lani 43,7 in predlani 34,0 milijonov evrov).

Kazalci poslovanja po Skobetovih besedah kažejo, da se TS bistveno bolje sooča s krizo v panogi in nasploh v gospodarstvu kot drugi prvotni operaterji po Evropi. Dodajmo, da bi bilo seveda blagodejno, če bi bil v teh primerjavah Telekom Slovenije tam, kjer sta z rastjo EBIT in čistega dobička nemški (Deutsche Telekom) in avstrijski (Telekom Austria) operater, ne pa samo z manjšim padcem kot je povprečen evropski.

Poslovodstvo in nadzorniki bodo delničarjem predlagali, da si po že izplačani 3,70-evrski dividendi izplačajo še 1,46 evrov dividende. Na skupščini delničarjev, ki bo 1. julija, pa se bodo manjšinski delničarji – država skupaj s svojimi sateliti še vedno nima glasovalne pravice – izjasnjevali tudi o dveh članih NS TS. Med 37 pravočasno prijavljenimi kandidati so v NS izbrali kot kandidata dr. Marka Hočevarja in Jožeta Palčnika. Borut Jamnik je zatrdil, da bi bilo od nadzornega sveta neodgovorno, če bi se lotili kadrovskih menjav, saj potrebuje TS stabilno poslovodenje.

Rudolf Skobe napoveduje, da bodo v nastajajočo strategijo zapisali širitev poslovanja. V prvem četrtletju so številke uporabnikov na vseh ključnih sektorjih že povečali. Večjo stroškovno učinkovitost želijo povezati z novimi viri prihodkov. V skupini je bil 31. marca letos 4701 zaposlen, šest manj kot leto poprej. V samem Telekomu se je številkam z lanskih 2750 povečala na 2757.

Poslovodstvo je s socialnimi partnerji podpisalo dogovor o zniževanju stroškov dela, del dogovora pa je tudi klavzula, da do prihodnjega 31. marca TS ne bo odpuščal. So se pa s 1. majem za 16 odstotkov znižale plače zaposlenim z individualnimi plačami. 1. julija, dve leti po zlitju Mobitela in Telekoma, bodo tudi bivši delavci Mobitela prejeli plače v skladu s Kolektivno pogodbo TS, saj se bo zaključilo prehodno obdobje. Zaradi različne sistematizacije v praksi to pomeni, da bodo nekateri dobili višje, drugi pa nižje plače.

Hčerinske družbe so večinoma uspešne. GVO je uspel prodor v Nemčiji. Makedonski One je negativne trende obrnil navzgor, kosovski Ipko in bosenski Aneks sta dosegla načrtovani čisti poslovni izid, v albanskem Primu so ob nadaljevanju postopka prodaje finančni kazalci boljši od pričakovanih.