TKK Srpenica z dobro voljo in kondicijo v belgijske roke

Belgijska družba Soudal, ki je za 17,2 milijona evrov prevzela 92,5-odstotni delež v TKK, ne namerava odpuščati, temveč povečati proizvodnjo v Srpenici.

Objavljeno
18. junij 2013 19.34
Blaž Močnik, Tolmin
Blaž Močnik, Tolmin
Srpenica – V TKK Srpenica so zadovoljni, da se je z menjavo lastništva končalo dveletno obdobje negotovosti po stečaju nedavnih lastnikov, cerkvenih Zvonov ena in dve. Belgijski družbi Soudal je s 17,2 milijona evrov vrednim nakupom TKK uspel največji met doslej.

Še pretekli teden neposredna konkurenta na trgu nekaterih gradbenih materialov sta po ponedeljkovi ekspresni dražbi postala partnerja, potem ko so Belgijci kupili 92,5-odstotni delež enega najuspešnejših in največjih zgornjeposoških podjetij. Vsaj za zdaj se zdi, da so z nakupom zadovoljni oboji.

»Stabilen strateški partner iz tujine je zagotovilo za dobro poslovanje podjetja v prihodnosti,« je dejal direktor TKK Srpenica Roman Jeras. Ko je odzvonilo škofijskima Zvonovoma, deleža v podjetju pa sta končala v lasti Abanke, so se za prodajo 30-odstotnega deleža v TKK odločili tudi v anhovskem Salonitu, ki ima za seboj porazno poslovno leto.

Poleg Soudala so se za nakup srpeniške družbe najbolj zanimali še estonski konkurenti Krimelta, opravili so tudi podroben pregled poslovanja TKK, a na koncu na dražbi niso sodelovali. Belgijce niso prepričali zgolj dobri lanski poslovni rezultati TKK, je zatrdil izvršni direktor Soudala Dirk Coorevits, temveč predvsem dobri obeti za prihodnja leta in srpeniško obvladovanje balkanskega trga, kjer belgijsko podjetje tako rekoč ni prisotno.

V TKK so glede na slabo kondicijo slovenske gradbene industrije krizo uspešno prebrodili. Kljub občutnemu upadu prodaje po letu 2008 so poslovna leta vedno končali pozitivno. Lani so s 45 milijoni evrov prihodkov dosegli desetodstotno rast in v bilanco zapisali milijon evrov dobička, dvomestno rast pa pričakujejo tudi letos.

Belgijsko »družinsko« podjetje je s 1600 zaposlenimi v 11 proizvodnih lokacijah na štirih celinah po prihodku desetkrat večje od TKK, ki je šesta in obenem največja akvizicija Soudala. Coorevits je zatrdil, da ni bojazni pred morebitnim odpuščanjem, kar so s pogodbo potrdili vsaj za naslednje petletno obdobje. »Naši posli se na trgih skorajda ne prekrivajo. Vse bo ostalo tako, kot je bilo, družbi pa bomo pomagali z znanjem, surovinami in kemijskimi formulami. V Srpenici bi radi podvojili proizvodnjo, zato bomo razmišljali tudi o novih naložbah in novem zaposlovanju,« pravi Coorevits

Jeras verjame, da bo belgijski prevzem vodilnega proizvajalca dodatkov za beton in sanacijskih materialov, poliuretanske montažne pene in tesnilnih mas na domačem trgu in v Jugovzhodni Evropi pomenil korak naprej za družbo iz Srpenice.

»Trg je tako velik, da bomo lahko oboji, TKK in Siudal, povečali prodajo. Obeti so bistveno boljši, kot so bili pretekla leta,« je ob prevzemu družbe TKK Srpenica dejal direktor Roman Jeras.