Tom Enders ve kako zaposliti in slabo plačati prebežnike

Nemčiji svetuje, naj se zgleduje po ZDA, ki učinkovito zaposluje priseljence.

Objavljeno
30. oktober 2015 17.24
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo

Izvršni direktor največje evropske letalske družbe Airbus Group je Nemčijo pozval, naj zakonsko uredi svoj trg dela tako, da bo ustvarila več slabo plačanih delovnih mest in tako beguncem pomagala do služb ter jih laže vključila v družbo.

Nemški poslovnež Tom Enders se je po študiju ekonomije, politologije in zgodovine na Univerzi v Bonnu najprej zaposlil na ministrstvu za obrambo, leta 1991 pa se je pridružil oglaševalskemu oddelku letalske družbe DASA (Deutsche Aerospace Aktiengesellschaft). Po združitvi družbe DASA z nekaterimi drugimi družbami in ustanovitvi družbe EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) leta 2000 je postal vodja enote za obrambne in varnostne sisteme v tej družbi.

Ekonomist na pomembnih položajih

Leta 2012 je postal izvršni direktor EADS in na tem položaju ostal tudi po tem, ko se je družba EADS januarja lani preimenovala v Airbus Group. Enders zaseda tudi več drugih pomembnih položajev, vse od leta 2011 je bil član poslovne svetovalne skupine britanskega premiera Davida Camerona, poleg tega je bil več let predsednik nemškega združenja letalske industrije BDLI. Kot ugleden ekonomski strokovnjak večkrat javno izraža svoje mnenje o nekaterih ekonomskih vprašanjih in komentira odločitve nemške vlade.

Prejšnjo nedeljo je Enders izjavil, da bi morala Nemčija zakonsko urediti svoj trg dela tako, da bi ustvarila čim več slabo plačanih delovnih mest in tako pomagala beguncem pridobiti službe ter jih laže vključiti v družbo. Nemčija namreč letos pričakuje vsaj 800.000 beguncev, kar je približno odstotek njenega sedanjega prebivalstva, zato so nekateri politiki in ekonomisti že začeli opozarjati, da se bo zaradi pritoka beguncev povečala brezposelnost v največjem evropskem gospodarstvu.

Ve kako zaposliti in plačati prebežnike

Tom Enders je v časopisu Süddeutsche Zeitung zapisal, da bi morala Nemčija zbrati dovolj poguma za zakonske spremembe trga dela in se pri tem zgledovati po ZDA. Po njegovem mnenju je Američanom namreč uspelo učinkovito vključiti priseljence v družbo, tako da ti lahko začnejo delati kmalu po svojem prihodu v ZDA.

Enders svetuje, naj bo Nemčija pripravljena narediti izjeme pri minimalnih plačah in pripravljena sklepati več kratkoročnih pogodb o delu. Kajti če bo država določila previsoke pogoje za vstop na trg dela, bo otežila vključevanje beguncev v družbo, je še opozoril v svojem članku in dodal, da je zanje bolje, da vstopijo na trg dela s slabo plačanimi službami, kakor da nanj sploh ne vstopijo. Enders pravi, da bi bili begunci, ki so prišli v Nemčijo, da bi tu zaživeli boljše življenje, brez služb obsojeni na socialno podporo, brezdelje in življenje, polno frustracij.