Triglav kot zgled za jugovzhodno Evropo

Zavarovalnica Triglav je ena od treh največjih zavarovalnic v državni lasti v Jugovzhodni Evropi.

Objavljeno
29. marec 2012 21.17
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo
Beograd - Na regionalni zavarovalniški konferenci v Beogradu o razvoju zavarovalnega trga v Jugovzhodni Evropi so potrdili ocene, da je območje eno najobetavnejših v Evropi. V regiji, kjer je kar 17 držav z različnim statusom glede na članstvo v Evropski uniji (EU), igra izjemno pomembno vlogo tudi Skupina Triglav, ki je prisotna v sedmih državah in na osmih trgih regije.

Matjaž Rakovec, predsednik uprave Zavarovalnice Triglav, je govoril o izkušnjah in zakonodajnih okvirih v zavarovalništvu, so sporočili iz Triglava. Zavarovalnica Triglav je ena od treh največjih zavarovalnic v državni lasti v Jugovzhodni Evropi, kjer delež države znaša 62,5 odstotkov. Ob tem se lahko Skupina Triglav pohvali z izjemni poslovnimi rezultati, saj je kljub finančni krizi in dogajanjem v bančnem sektorju poslovno leto zaključila z dobičkom pred obdavčitvijo v višini 58 milijonov evrov, kar je največ po letu 2007. "Trgi Jugovzhodne Evrope so naši naravni trgi - poznamo jezik, kulturo, in kar je najbolj pomembno, razumemo potrebe zavarovancev in se nanje znamo odzvati z ustreznimi storitvami. Skupina Triglav, ki kot nosilni steber razvoja storitev in s prepoznavno blagovno znamko sledi sodobnim trendom, v letu 2012 načrtuje 60,6 milijona evrov čistega dobička in 984 milijonov evrov kosmate zavarovalne premije, kombiniran količnik pa bo znašal 95,3 odstotka," je povedal Matjaž Rakovec, ki je na okrogli mizi med drugim razpravljal o pomenu, ključnih dilemah, prednostih, izzivih in priložnostih večinskega državnega lastništva v največjih zavarovalnicah regije.

Lastniška struktura je eden od pomembnih dejavnikov razvoja katerega koli podjetja, saj omogoča dobro poslovanje. Ob tem je Rakovec izpostavil posledice globalne finančne krize, ki je prizadela tudi številne finančne ustanove v Evropi in svetu. Mnoge od njih, denimo AIG, Fortis, Dexia in druge so bile zaradi sprememb na kapitalskih trgih po letu 2008 podržavljene. "Vstop v EU je pred leti odprl vrata tuji konkurenci, pri tem pa slovenska podjetja izpostavil izzivom mednarodnega poslovanja. To od nas zahteva ustrezno iskanje tržnih možnosti ter uvrščanje na evropski in svetovni trg. Zdaj se s tem soočajo države, v katerih posluje Skupina Triglav. Verjamem, da jim bomo z izkušnjami olajšali prehod v nove razmere ," je dejal Matjaž Rakovec.

V Srbiji 28 zavarovalnic, večina v tuji lasti


V Srbiji posluje 28 zavarovalnih družb in kar 21 jih je v tuji lasti, je poročal Tanjug. Velika večina njihovih zavarovalnic ponuja neživljenjska zavarovanja, a tudi življenska so v nenehnem porastu, trenutno pa predstavljajo 17,5 odstotka vseh zavarovanj v Srbiji, je na konferenci dejala viceguvernerka Narodne banke Srbije Mira Erić-Jović. Lani so zavarovalnice v Srbiji zbrale za 57 milijard dinarjev premije, srbski zavarovalniški sektor pa je še vedno zelo pod povprečjem EU. Generalni sekretar Združenja zavarovalnic Srbije Vladan Manić pa je med drugim dejal, da bo moral v Srbiji napredovati razvoj tistih vrst zavarovanja, ki zdaj niso dovolj razvita in uvesti pa bodo morali tudi nove oblike obveznih zavarovanj kot so zavarovanja v kmetijstvu, protipožarna zavarovanja stanovanj in zavarovanja pred naravnimi katastrofami. (Če dodamo, so to seveda lahko tudi nove priložnosti za slovenske zavarovalnice, ki na tem trgu že delujejo, torej Zavarovalnico Triglav, Pozavarovalnico Savo in Adriatic Slovenico.) Na konferenci je sodeloval tudi direktor slovenske Agencije za zavarovalniški nadzor Sergej Simoniti, ki je med drugim poudaril, da zavarovalniškega trga v Sloveniji recesija in kriza nista prizadeli, saj so vse zavarovalniške družbe solvente in dobro poslujejo.