Trimo čaka na ponudbo strateškega partnerja

V času, ko v Trimu napovedujejo prihod tujega partnerja s svežim kapitalom, se zapletajo odnosi med glavnimi akterji.

Objavljeno
04. december 2013 19.51
Slovenija, Trebnje, 07.Junij2007, Tovarna Trimo. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – »Trimo je eno boljših slovenskih podjetij tudi na evropski ravni in upam, da ga banke ne bodo pahnile v stečaj,« je poudaril direktor Knauf Insulation Tomaž Lanišek, potem ko so delničarji Trima na včerajšnji skupščini prižgali zeleno luč za začetek finančne sanacije, pri kateri bodo pomembno vlogo odigrale tudi banke upnice.

Včerajšnji dan je bil prelomen za trebanjski Trimo in njegovih nekaj manj kot tisoč zaposlenih. Po več kot petih letih lastniške prevlade menedžerjev so delničarji včeraj namreč soglašali s predlogom za vstop bank v Trimo (oz. za konverzijo dela dolgov bank upnic v lastniški kapital) in s tem odprli pot za začetek dolgo pričakovane finančne sanacije skupine.

Vstop bank v Trimo pomeni dokončno razlastitev njegovih menedžerjev, tudi njegove direktorice Tatjane Fink, ki vodi Trimo od 1992. Kot je po skupščini povedal predsednik Trimovega NS Bogdan Topič, so delničarji vse predloge uprave potrdili z večino glasov, tudi predlog, da se Trimo dokapitalizira s svežimi denarnimi sredstvi.

Je v igri irski Kingspan?

Po neuradnih informacijah se za Trimo zanima več interesentov iz tujine. Med njimi se omenja tudi irski konkurent Kingspan, vendar Topič imena skrivnostnega dokapitalizatorja včeraj ni želel ragrinjati. Znova je poudaril le, da zavezujočo ponudbo strateškega partnerja pričakujejo na mizi do 9. decembra.

Čeprav predsednik NS ne dvomi, da je Trimo zanimiv za tuje vlagatelje, pa je v tem hipu še nejasno, pod kakšnimi pogoji bi bil tuji partner pripravljen vlagati sveži kapital v Trimo. Trebanjski proizvajalec je namreč še vedno zelo zadolžen. Samo matična družba dolguje bankam več kot 43 milijonov evrov, kar zastavlja tudi vprašanje, s čim bo tuji partner pogojeval morebitno ponudbo za dokapitalizacijo, ki jo Bogdan Topič pričakuje na mizi prihodnji teden.

Konverzija dela terjatev bank v lastniški kapital mora biti skladno s sklepi skupščine dokončana do 20. decembra. »Če bodo banke konvertirale svoje terjatve, bodo postale več kot 90-odstotne lastnice Trima,« je pojasnil Topič.

Spor Topič-Boštjančič

Morebiten vstop tujega stratega v Trimo bi bil lahko tudi povod za najnovejši spor med glavnimi akterji v Trimu. Do nesoglasij prihaja predvsem med Bogdanom Topičem in prokuristom Klemnom Boštjančičem, ki je bil v Trimo imenovan na predlog bank upnic.

Naloga prokurista je, da bedi nad upravo podjetja. Čeprav je Topič še konec septembra zagotavljal, da bo Boštjančič vabljen na vse seje nadzornikov, saj da bo to korak k večji obveščenosti bank o Trimu, nadzorniki na zadnji novembrski seji niso podaljšali mandata Boštjančiču. »Boštjan Klemenčič ni več prokurist Trima. S tem se je na seji strinjala večina članov NS, bankam pa smo sporočili, da pričakujemo imenovanje novega prokurista,« je pojasnil Topič.

Klemen Boštjančič pa je poudaril, da v aktualnem NS še vedno sedijo predstavniki stare lastniške strukture. »Z NS imamo precej različne poglede na način in prednostne naloge pri reševanju Trima. Glede na sestavo NS, me ne čudi, da so nadzorniki nezadovoljni z mojim imenovanjem,« je poudaril.

Na skupščini so delničarji potrdili tudi predlog spremembe statuta, ki omogoča širitev uprave. Po novem je lahko uprava tročlanska, vendar Topič zanika, da bi v ozadju že potekali pogovovori s kandidati za nove člane uprave. »Razširitev uprave je le možnost, o tem za zdaj ni bilo še nobenih razmislekov,« je dejal.

Še dva tedna časa za reprogram

Razvoj dogodkov v Trimu pozorno spremljajo tudi njegovi dobavitelji, med katerimi je daleč najpomembnejši škofjeloško podjetje Knauf Insulation. Kot pravi njegov direktor Tomaž Lanišek, za zdaj s Trimom poslujejo normalno, zaradi finančnih težav Trima v poslovanju tudi ne občutijo večjih sprememb. »Trimo nam plačuje po pogodbi in tudi naše dobave so redne,« je poudaril.

Lanišek je izrazil upanje, da bo Trimo obstal, saj je eno vodilnih evropskih podjetij pri rešitvah za izolativne elemente stavb, Bogdan Topič pa poudarja, da je usoda Trima odvisna zlasti od ureditve razmerij z bankami, pri katerih so Trimu že konec novembra zapadla milijonska posojila. Na vprašanje, koliko časa lahko Trimo zdrži brez svežega kapitala, je Topič odgovoril, da je časa vedno manj.