Turki kupili stiskalnico iverja v Otiškem Vrhu

Turško podjetje Yildiz Entegre Adria je po neuradnih podatkih za stiskalnico odštelo dva milijona evrov.

Objavljeno
27. september 2017 13.28
tre-TOVARNA IVERNIH PLOŠČ
M. K.
M. K.

Otiški Vrh - Avstrijska lizinška hiša Heta Asset Resolution je prodala »srce« edine slovenske tovarne za izdelavo ivernih plošč v Otiškem Vrhu, ki je v stečaju od lanske pomladi. Kupec stiskalnice je turško podjetje Yildiz Entegre Adria iz Ljubljane, ki je del turškega mednarodnega koncerna Yildizlar Yatirim Holding.

Turški kupec je po neuradnih podatkih za stiskalnico odštel 2 milijona evrov. S stečajnikom tovarne ivernih plošč Markom Drobežem se zdaj dogovarja o odkupu zemljišč in proizvodnih hal. Njihov cilj je ponoven zagon proizvodnje na Koroškem, a če bi pri tem naleteli na težave, nameravajo stiskalnico kljub zahtevni in dragi demontaži odpeljati v svojo tovarno v Romuniji. Stečajni upravitelj tovarne iveric je že razpisal prodajo, rok za oddajo ponudb pa se izteče čez dva meseca. Izklicna cena je 5, 5 milijona evrov, ki pa naj bi bila po neuradnih, a zanesljivih informacijah za turškega kupca previsoka.

Yildizlar Yatirim Holding je družinsko podjetje z več tisoč zaposlenimi v Turčiji, Romuniji in Rusiji, ki se ukvarja z gozdarstvom, kemično industrijo, železarstvom, ladijskimi prevozi in nepremičninami. Holding je lani ustvaril 400 milijonov evrov dobička.


Turški Miador iz Istanbula je napovedoval večmilijonsko dokapitalizacijo tovarne, a tega ni uresničil. Foto: Tadej Regent/Delo

Na potezi je stečajnik

Novica, da bodo po Turkih (zadnji lastnik tovarne je bila turška družba Miador), tovarno ivernih plošč znova prevzeli Turki, je na Koroškem izjemno odmevala. Ljudje si želijo, da bi novi lastnik proizvodnjo na lokaciji v Otiškem Vrhu ponovno zagnal. A z nakupom dvesto metrov dolge linije za izdelavo ivernih plošč, zmogljivosti 300.000 kubičnih metrov na leto, to še ni mogoče zatrditi. Vse oči so zdaj uprte v stečajnega upravitelja, saj stiskalnica ni bila nikoli predmet stečajne mase. Turški kupec mora tako ločeno voditi pogajanja še za nakup premoženja opuščene tovarne, ki stoji že od lanske pomladi. Stečajni upravitelj si je sicer prizadeval, da bi tovarno oddal v najem, a je brez stiskalnice, ki so jo Avstrijci želeli čimprej prodati, ni mogel. 

»Mi smo ga ves čas priganjali. Želeli smo celo odkupiti del zemljišča, a je ves čas zagovarjal prodajo v celoti. Upam, da bo prodaja spodbudila državo, da pohiti z gradnjo tretje razvojne osi,« je povedala dravograjska županja Marijana Cigala, ki še vseeno upa, da bo na lokaciji ob tovarni država kmalu vzpostavila lesni center.

Miador je zgodovina

Zadnji lastniki tovarne, turški Miador iz Istanbula, so tovarno v Otiškem Vrhu kupili leta 2011 od stečajnega upravitelja Preventa Globala Borisa Kastivnika. Za tovarno so odšteli komaj 2,7 milijona ervov. Ob prihodu novih lastnikov se je iz tovarne poslovil njen dolgoletni direktor Anton Danilo Ranc, danes koroški državnozborski poslanec. Miador je obljubljal in napovedoval večmilijonsko dokapitalizacijo tovarne z izgubo, a napovedi ni uresničil. Ob potopu je v tovarni delalo 110 ljudi.