Učinkovita, ekonomična in nizkoenergijska gradnja

Montažne hiše omogočajo visoko kakovost bivanja, njihova gradnja je hitra in gospodarna, pomembno pa je, da so energetsko varčne.

Objavljeno
24. februar 2017 13.48
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin
Dandanes je že splošno sprejeto dejstvo, da je lesena montažna gradnja rešitev, ki je trajna, gospodarna, učinkovita, mednarodno priznana, tehnološko preizkušena in strogo nadzorovana ter cenovno ugodna. Zagotavlja odlično toplotno izolacijo, kar je zelo pomembno, saj lastnikom zagotavlja nizke stroške vzdrževanja in nizko porabo energije za ogrevanje.

Lesena montažna gradnja je tudi hitra, saj poteka z industrijsko natančnostjo, kjer je izdelava posameznih delov večinoma prenesena v proizvodne prostore ter požarno in potresno varna. Zaradi načina izdelave je hiša suha takoj po končani gradnji in jo je mogoče uporabljati takoj, saj ni nujno dolgotrajno sušenje klasičnih gradbenih materialov. Poleg tega je takšna gradnja dolgoročno gledano tudi zelo gospodarna, saj zaradi odlične toplotne izolacije omogoča velike prihranke pri stroških energije in vzdrževanja. Nizkoenergijske montažne hiše pri nas gradijo Marles, Lumar, Jelovica, Riko in še nekateri drugi manjši proizvajalci.

V Evropi in tudi v Sloveniji se povpraševanje po energetsko varčnih objektih povečuje. V večini evropskih držav je že sprejeta ustrezna zakonodaja, ki predpisuje gradnjo energetsko učinkovitih objektov in zapoveduje uporabo določenega odstotka energije iz obnovljivih virov. Žal so široko po svetu razmere precej slabša, saj se zunaj evropskih meja še vedno premalo zavedajo pomembnosti energetsko varčne gradnje in negativnih vplivov emisij energetsko potratnih objektov na okolje.

Pozitivni učinki zakonodaje in delovanja Eko sklada

Da se zanimanje za energijsko učinkovite objekte izboljšuje tudi v Sloveniji, je to tudi zaradi veljavne zakonodaje, ki zahteva spoštovanje določenih standardov gradnje, delno pa tudi zaradi velike ozaveščenosti investitorjev, ki se čedalje bolj zavedajo številnih prednosti bivanja v energetsko učinkovitih objektih. Pri tem je treba poudariti tudi zelo pozitivno vlogo Eko sklada, ki investitorjem z nepovratnimi finančnimi spodbudami že več let sistematično in dosledno pomaga pri gradnji energetsko učinkovitih in tudi pasivnih objektov.

»Vseh teh dejstev smo veseli tudi v Marlesu, saj naši objekti v resnici dosegajo vse standarde nizkoenergijske in pasivne gradnje, zato nas trend povpraševanja po nizkoenergijskih in energetsko varčnih objektih veseli. Žal pa je tudi na tem področju trg preveč nenadzorovan, prešibek pa je tudi nadzor nad izvajanjem del na gradbiščih. Prepogosto se zato dogaja, da kupci ne dobijo pričakovane in obljubljene kakovosti objekta, ki so ga tudi plačali,« pojasnjuje direktor družbe Marles hiše Bogdan Božac.

Nizkoenergijska gradnja ima še veliko možnosti

V Lumarju ugotavljajo, da so razmere na trgu energijsko učinkovite gradnje v primerjavi z drugim delom gradbeništva gotovo boljše. »Visoko energijsko učinkovita montažna gradnja ima še zelo veliko možnosti, hkrati pa obstaja kar nekaj tveganj, ki jih v zadnjem času zaznavamo na trgu. Ta se kažejo z vstopom ponudnikov, ki obljubljajo kakovostne nizkoenergijske in pasivne hiše, v resnici pa nimajo znanja, certifikatov, izkušenj in sposobnosti za takšno gradnjo. Zelo pomembno je, da se kupci pred odločitvijo o izboru izvajalca dobro pozanimajo o njegovih izkušnjah, izvedenih objektih (referencah), finančni stabilnosti in ustreznih certifikatih,« pravi direktor in lastnik Lumarja Marko Lukić.

V družbi Riko Hiše pravijo, da je zelo pomembno aktivno ozaveščanje javnosti o pomembnosti in smotrnosti trajnostne gradnje v globalnem smislu ter tudi v smislu ekonomičnosti in energijske učinkovitosti in dodajajo: »Primeri dobre prakse doma in na tujem ter zadovoljni uporabniki so najboljši pokazatelji, da je odločitev za montažno energijsko učinkovito gradnjo prava odločitev.«

Nizkoenergijska in pasivna gradnja

V Marles hišah že več let gradijo nizkoenergijske objekte in prav vsi konstrukcijski sistemi sodijo med nizkoenergijske ali pasivne, zato so tudi vsi njihovi objekti zelo energetsko varčni. »Gradnja takšnih objektov je tudi v sprejeti viziji in strategiji našega podjetja. Poleg nizkoenergijskih in pasivnih sistemov sten in gradnje svojim kupcem zato ponujamo celovite energetsko učinkovite rešitve, ki uporabnikom naših objektov zagotavljajo optimalno bivanje ter hkrati zelo nizke stroške bivanja in energetske preskrbe takšnih objektov. Pri tem ima pozitivno vlogo Eko sklad, pri katerem gre za lep primer delovanja državne institucije, ki deluje dobro, njeno delovanje pa ima številne pozitivne učinke tako za posameznike kot tudi družbo in državo samo,« poudarja Bogdan Božac.

Tudi sistemi lesene montažne gradnje Riko Hiš že v osnovi veljajo za energijsko učinkovite. Strankam ponujajo in izpeljejo celovito storitev od svetovanja in projektiranja pa do končne izvedbe. Na prvem mestu so vedno želje in zmožnosti stranke, ki se jim v največji možni meri prilagodijo, kar jim omogoča širok nabor sistemov in rešitev.

V Jelovici že več let razvijajo in gradijo lesene hiše, ki so po svoji osnovni karakteristiki energijsko varčne, saj so grajene iz lesa in materialov, ki to omogočajo veliko bolj kot klasično grajena hiša.

Visoko bivalno ugodje in energetska varčnost

»Integralni razvoj nizkoenergijske hiše vse do pasivnega standarda in v zadnjih letih skoraj nič energijske hiše se v Jelovici odvija večnivojsko in je plod domačega znanja in večdesetletnih izkušenj z jasnim ciljem zagotavljati višje ravni bivanja in zelo nizke operativne stroške hiše, predvsem stroške energije. Pri tem seveda ne zanemarjamo povratka investicije, ki mora biti racionalna,« pojasnjuje direktor družbe Jelovica hiše Janez Pucelj.

Strategija podjetja Lumar pri gradnji kakovostnih nizkoenergijskih in pasivnih hiš je takšna, da ustvarjajo trende, sočasno pa nove tehnologije zelo hitro osvajajo, optimirajo in jih trgu ponudijo kot cenovno učinkovite. »V zadnjih letih nam je uspelo cene pasivnih in nizkoenergijskih objektov še optimirati in to je tudi pomemben vzrok naše tržne uspešnosti. Kupci se namreč zelo dobro pozanimajo, kaj bodo dobili za svoj denar, sočasno pa se jim zdi pomembna tudi varnost, ki jim jo zagotavljamo z najvišjo bonitetno ocena AAA,« pravi Marko Lukić.

V Lumarju se zavedajo, da hiše ne morejo zreducirati zgolj na to, kako malo energije porabi. V ospredju je zato bodoči uporabnik hiše. To pomeni, da mora hiša ustrezati visokim estetskim merilom, tlorisi so funkcionalni in uporabni, zagotavljati mora dovolj svetlobe, biti mora kakovostno grajena ter omogočati visoko bivalno ugodje.

Pomembno je načrtovanje gradnje nizkoenergijskih hiš

Pri gradnji nizkoenergijskih hiš je treba posebno pozornost nameniti že projektiranju in izdelavi konstrukcijskih načrtov, na katerih temelji industrijska proizvodnja posameznih gradbenih elementov. Leseni gradbeni elementi so načrtovani in izdelani tako, da ne nastajajo toplotni mostovi, dodatno pa se v fazi montaže objekta elementi montirajo tako, da se tesno prilegajo, po potrebi pa še dodatno zatesnijo s posebnimi trakovi.

»Z natančno izvedenimi detajli v proizvodnji in montaži ter industrijsko natančnostjo tovarniško proizvedenih lesenih montažnih elementov objekta dosežemo, da sloj izolacije ni nikjer prekinjen. Tudi preboje ovoja stavbe v Marlesu zmanjšamo na najmanjšo mogočo mero ter jih zatesnimo s posebnimi tesnilnimi trakovi, za izolacijo pa uporabljamo materiale z nizko toplotno prevodnostjo, kot sta celuloza in kamena volna z višjo gostoto,« razlaga Bogdan Božac, direktor Marles hiš.

Lumar pristopa k gradnji svojih objektov interdisciplinarno. To pomeni, da upoštevajo in ohranjajo različna znanja in vede. Ne samo za ozko znanje o učinkoviti uporabi energije. Pomembna je zasnova objekta, njegova umestitev v prostor, izbor tehnologije in obvladovanje procesov pri gradnji in vzdrževanju objektov v celotnem življenjskem ciklu.

V Riko hišah pravijo, da je pri gradnji nizkoenergijskih hiš pomembno natančno in ciljno načrtovanje, kontrola in sledljivost v proizvodnem procesu ter še posebno pri montaži na terenu. Nobena stvar ne sme biti prepuščena naključju. Uporabljajo različne preverjene in certificirane materiale, ki morajo biti na pravih mestih in pravilno vgrajeni. Tako se izognejo toplotnim mostovom in dosegajo ustrezno zrakotesnost (n 50<0,6 h-1). Pomembna je uporaba kakovostnih materialov z ustreznimi lastnostmi, ki dolgoročno zagotavljajo svojo funkcionalnost.