Uefin denar tudi za slovenske balone

Duol letos rekordno posluje. Na Kitajskem bodo morda zgradili največji balon na svetu in bivališče na Marsu.

Objavljeno
24. november 2017 18.36
Nejc Gole
Nejc Gole

Ljubljana – Slovensko podjetje Duol je nedavno v Luksemburgu za tamkajšnjo nogometno zvezo postavilo največjo balonsko halo v tem delu Evrope. Za nogometno zvezo Kazahstana gradi največjo tovrstno halo v Srednji Aziji. Na Kitajskem pa utegnejo zgraditi največji balon na svetu. Duol bo letos posloval rekordno, napoveduje lastnik Dušan Olaj.

Velikost balonske hale v bazi reprezentance Luksemburga je blizu 9000 kvadratnih metrov. Vrednost projekta je skoraj milijon evrov in ga sofinancira evropska nogometna zveza Uefa.

Nogometna dvorana v središču Astane, glavnem mestu Kazahstana, bo velika več kot 9000 kvadratnih metrov in vredna več kot deset milijonov evrov. Hala z lesenimi nosilci in pokrita z membransko kritino bo končana v sredini prihodnjega leta. Tudi pri tem sodeluje Uefa.

Foto: arhiv podjetja

Več kot 20 projektov, povezanih z nogometom

»Tako z Uefo kot tudi s svetovno nogometno zvezo Fifo ne sodelujemo neposredno, ampak prek njihovih komisij oziroma nacionalnih nogometnih zvez. V tem trenutku smo na takšen ali drugačen način vpeti v več kot 20 različnih projektov povsod po svetu,« pravi Dušan Olaj. In dodaja: »Moram iskreno pohvaliti predsednika Uefe Aleksandra Čeferina za vso njegovo neformalno podporo, ki nam jo daje pri naših aktivnostih. Kar je obljubil, ko je nastopil mandat predsednika Uefe, to tudi dela. Ah, ko bi bilo tako tudi v Sloveniji ...«

Vrhunec konjunkture je verjetno mimo

Duol s športnimi objekti ustvari več kot 60 odstotkov realizacije. Delež se zmanjšuje, a ne zaradi manjše prodaje, ampak večje realizacije na ostalih segmentih, pojasnjuje Olaj. Duol je lani ustvaril 7,3 milijona evrov prihodkov, leto prej skoraj osem milijonov evrov. Kot pravi, je za letos težko oceniti prihodke, saj so na vrhuncu sezone, bodo pa letošnji rezultati rekordni, in sicer tako prihodki kot dobiček: »Čutimo konjunkturo na trgih. Poslovanje letos ocenjujemo v presežnikih. Bolj kot novi trgi nas veseli, da povečujemo prodajo v Evropski uniji ter da odpiramo nove tržne niše, kot je denimo sodelovanje z Naso, rusko vesoljsko agencijo Roskozmos in kitajsko vesoljsko agencijo.« Ob tem opozarja, da je vrhunec konjunkture verjetno mimo: »Zato s previdnostjo gledamo v prihodnji dve, tri leta.«

Foto: arhiv podjetja

Letos je največji projekt Duola pokrita nogometna dvorana v Kazahstanu. »Izjemno smo veseli, da nas je turška vlada izbrala za glavnega dobavitelja balonskih hal za pokritje bazenov, kar nam bo v prihodnjih letih prinašalo lep delež zagotovljenih sredstev v našem proračunu. In seveda Kitajska, kjer smo pred nedavnim odprli veliko športno dvorano za Nike Kitajska. O potencialu gradnje za Nike pa si niti ne upamo razmišljati,« je zadovoljen Olaj.

V prihodnjem letu pričakuje podoben promet kot letos. Poudarek bo na gradnji športnih objektov, predvsem v Aziji, zalivskih državah in na Kitajskem. Nadaljevali bodo s prenosom tehnologije in znanja za napihljive rastlinjake v Rusko federacijo. Pričakujejo, da bodo na Kitajskem pridobili pogodbo za največji balon na svetu, velik več kot 40.000 kvadratnih metrov. Še naprej pa bodo sodelovali na vesoljskem programu Globoko vesoljski portal, kjer iščejo rešitve gradnje začasnih objektov na Marsu.