Ukrajinski milijonar bi Perutnino Ptuj

Pred skupščino družbe: MHP bo podal izboljšan predlog za dokapitalizacijo. Ga bodo na skupščini sploh obravnavali?

Objavljeno
30. avgust 2015 21.05
regent/PERUTNINA PTUJ
Luka Jakše, centralna redakcija
Luka Jakše, centralna redakcija

Ljubljana - Na skupščini podjetja Perutnine Ptuj se bo odvil pravi boj za prevzem podjetja. Neuradno smo izvedeli, da se je za izboljšano ponudbo ogrel ukrajinski perutninski velikan MHP. Ta naj bi za delnico ponudil najmanj 8,25 evra za delnico in tako za četrtino evra izboljšal ponudbo Slovenske industrije jekla (SIJ).

Ukrajinski perutninar je bil med dvema ponudnikima že v postopku iskanja potencialnega investitorja, ki ga je v skladu z dogovorom bank upnic vodila francoska finančna svetovalna družba BNP Paribas. Slednja je predlagala, da bi bil za dokapitalizacijo bolj primeren SIJ, ki ponuja 40 milijonov evrov.

Razloge za takšno odločitev je predsednik uprave Perutnine Ptuj Roman Glaser predstavil v poročilu uprave o utemeljenih razlogih za popolno izključitev prednostne pravice nakupa delnic dosedanjih delničarjev. Iz poročila sledi, da je MHP, ki je v večinski lasti ukrajinskega milijonarja Jurija Kosiuka, za dokapitalizacijo ravno tako ponujala 8 evrov za delnico, vendar le do približno 18,4 milijona evrov, kar naj bi bilo manj od pričakovanj bank upnic. Moteča pa je bila tudi zahteva, da se vložek porabi za razvoj PP in za plačilo dolgov. Upravi pa je bila tudi zelo neljuba zahteva, da se uvede enotirni sistem upravljanja.

Jekleni objem

Ruski jeklarji so torej ponudili dokapitalizacijo v višini 40 milijonov evrov, o kateri bodo odločali na jutrišnji skupščini. Pri tem pa ne gre spregledati dejstva, da tolikšnja dokapitalizacija in popolna izključitev prednostne pravice dosedanjih delničarjev, dejansko na strežaj odpre vrata nakupu celotnega podjetja po prevzemni ceni 8 evrov za delnico. MRA sicer predvideva 20 milijonsko dokapitalizacijo, vendar s tem vložkom investitor ne dobi dovolj velikega deleža in podjetja ni mogoče prevzeti po dokapitalizacijski ceni.

Na skupščini bo torej odločeno, ali se bo načrt Tiborja Šimonke, nekdanjega direktorja SIJ in prvega nadzornika Perutnine Ptuj, in Romana Glaserja izšel. Glaser je namreč pozdravil namero ruskih jeklarjev, da dokapitalizirajo družbo. Nekaj mesecev pred tem pa je SIJ izdal za 43 milijonov evrov obveznic, kar je dejansko pozdravila tudi država, ki ima v SIJ četrtinski delež. Po drugi strani pa predstavniki iste države in drugi lastniki že vrsto let terjajo od Glaserja, da jim razkrije domnevna oškodavanja družbe. Ta sicer vseskozi trdi, da deluje zakonito in v korist vseh delničarjev.

So pa na lanskem zasedanju skupščine Kapitalska družba, društvo Mali delničarji Slovenije in Perutninarska zadruga Ptuj dosegli izglasovanje sklepa, na podlagi katerega bi odvetniška družba Šelih & partnerji iz Ljubljane preučila možnosti za morebitno vložitev tožb zoper upravo in nadzornike v zvezi zoškodovanjem družbe zaradi poslov iz preteklosti. Najbolj zanima delovanje Holdinga PMP, ki je bil ustanovljen za menedžerski odkup Perutnine Ptuj. Uprava tega skupščinskega sklepa ni izvršila, saj naj bi se zataknilo pri določanju višine stroškov, ki bi jih za pregled poslovanja zaračunala odvetniška pisarna.

Podoben konzorcij lastnikov naj bi bil tudi bolj naklonjen dokapitalizaciji MHP, če bodo njihov izboljšani predlog sploh uvrstili na skupščino. V nasprotnem primeru pa bi lahko nasprotovali dokapitalizaciji SIJ.