Unior se bo avgusta rešil turizma

Delitveni načrt o izločitvi Rogle in Term Zreč bo uprava delničarjem razložila na skupščini.

Objavljeno
20. julij 2017 16.08
Brane Piano
Brane Piano
Zreče − Dvočlanska uprava zreškega Uniorja, predsednik Darko Hrastnik in Branko Bračko, za 23. avgust sklicuje izredno skupščino Uniorja, s čimer Unior nadaljuje finančno konsolidacijo in izločanje nekovinarskih dejavnosti. Delničarji bodo odločali o delitvenem načrtu z izčlenitvijo Uniorjeve turistične dejavnosti v samostojno gospodarsko družbo, torej Rogle in Term Zreče, njihov RTC Krvavec pa je že zdaj samostojno podjetje.

S tem se spreminja prvotni načrt odprodaje turistične dejavnosti Uniorja in ga je lani ter letos zaradi nezanimanja oziroma nizkih cen na trgu odlagala. Unior kot »prenosna družba« je delitveni načrt v sredo predložil registrskemu sodišču v Celju, o soglasju k izčlenitvi z ustanovitvijo nove družbe pa bodo delničarji odločali čez mesec dni, za kar je uprava pridobila neodvisni reviziji delitve in ustanovitve nove družbe ter teden dni staro poročilo svojega nadzornega sveta o pregledu delitve.

Delničarjem so ti in drugi dokumenti o načrtovani izčlenitvi ter podatki o poslovanju na voljo na sedežu Uniorja, predloženi jim bodo na skupščini, uprava pa bo na njej »ustno razložila vsebino delitvenega načrta ter delničarje obvestila o vseh pomembnih spremembah premoženja prenosne družbe v obdobju od sestave delitvenega načrta do zasedanja skupščine«.

Podrobnejših podatkov o delitveni bilanci ter zlasti o otvoritvenih bilancah skrčenega Uniorja ter novega turistično-zdraviliškega podjetja torej ne uprava ne nadzorni svet ob objavi gradiv za skupščina nista razkrila, bo pa delitev izvedena na podlagi bilančnih podatkov za 31. december 2016.

Darko Hrastnik Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Na novo podjetje bodo prenesli premoženje Uniorja, ki se nanaša na turistično dejavnost na območju Pohorja in Zreč ter je za Unior kot kovinarsko podjetje poslovno nepotrebno. Z izločitvijo v družbo, ki bo ostala v stoodstotni lasti Uniorja, naj bi izboljšali preglednost poslovanja kovinarske in posebej turistične dejavnosti, bolje usmerjali razvoj obeh dejavnosti, računajo pa tudi na »izboljšanje izhodišč za sodelovanje z morebitnimi strateškimi partnerji«. Zadnje očitno velja predvsem za dejavnost turizma.

Slovenski državni holding (SDH) je z 39 odstotki delnic največji delničar Uniorja, državni delež pa je predviden za prodajo. SDH ima od lanskega maja z družbo za upravljanje investicijskih skladov Alpen Invest ter z državnima Zavarovalnico Triglav in Kapitalsko družbo sklenjen sporazum o skupni prodaji skoraj 55 odstotkov delnic Uniorja. Prodaja očitno še ni blizu.

Avgusta bodo delničarji glasovali tudi o imenovanju članov nadzornega sveta v mandatu, ki sedanjim nadzornikom z Brankom Pavlinom na čelu poteče decembra. Za predstavnike kapitala v nadzornem svetu so predlagani dosedanja nadzornika Branko Pavlin in Drago Rabzelj ter nova nadzornika Simona Razvornik Škofič iz SDH in Gorazd Podbevšek.