Upnice si želijo več nadzora v ACH

Banke upnice si v nadzornem svetu zadolženega ACH želijo svojega predstavnika.

Objavljeno
04. november 2014 11.04
Vanja Tekavec , gospodarstvo
Vanja Tekavec , gospodarstvo
Ljubljana - Banke upnice si želijo več nadzora nad zadolženim holdingom ACH, zato bodo nad njegovim poslovanjem bedele tudi preko nadzornega sveta. V njem po novem kot predstavnica bank sedi Mojca Jovičevič z Ljubljanske borze vrednostnih papirjev.

Mojca Jovičevič je direktorica finančno-računovodskega sektorja na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev in od danes tudi nadzornica holdinga ACH. Njeno imenovanje so zahtevale upnice, pri katerih se je ACH v preteklosti zadolževal, lastniki ACH pa so se z imenovanjem strinjali na današnji volilni skupščini.

Imenovanje Jovičevičeve sicer ni prvi signal, da želijo banke več nadzora nad poslovanjem holdinga, ki ga preko Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) rešujemo davkoplačevalci. Ne dolgo tega je bil za prokurista ACH na željo bank imenovan nekdanji šef Istrabenza Rudi Grbec, bedel bo tudi nad prodajami premoženja, s katerimi mora ACH poplačati dolgove do bank. V tem hipu je najdlje iskanje kupca za ponudnika storitev mobilne telefonije Debitela, v začetku oktobra je ACH izbral tudi svetovalca za prodajo ljubljanske družbe Union Hoteli, ki pod svojim okriljem združuje štiri ljubljanske hotele (nekdaj Grand hotel Union).

Sporazum kmalu pod streho?

Do imenovanja nove nadzornice prihaja v času, ko se vodstvo ACH intenzivno pogaja z upniki o programu finančnega prestrukturiranja, časa za to ima do 20. novembra. Že nekaj časa je neuradno slišati, da dogovora z bankami še ni, zatikalo naj bi se zlasti pri eni od tujih upnic, ki naj ne bi želela privoliti v vse pogoje predlaganega sporazuma. Postopek preventivnega prestrukturiranja se formalno vodi preko sodišča, o sporazumu pa bodo morale na koncu glasovati tudi banke upnice in se z njim strinjati. Če nekoliko poenostavimo - sporazum začne veljati, ko ga podpišejo upniki, ki so imetniki 75-odstotkov vseh terjatev. Ko je okrožno sodišče marca letos objavilo sklep o začetku postopka preventivnega prestrukturiranja ACH, se je holding pogajal s šestnajstimi upnicami, danes je bank manj. Glavni finančni upnik je še vedno DUTB, saj bedi nad posojili, ki so jih ACH odobrile NLB, Abanka, Probanka in Factor banka.

S sporazumom o preoblikovanju dolga, če ta bo, bodo dogovorjeni tudi pogoji reprograma posojil ACH, podrobnosti o tem še niso znane. V zameno za reprogram banke zahtevajo tudi, da se pod okrilje ACH vrne lastništvo novomeškega proizvajalca avtodomov in počitniških prikolic Adria Mobil ter zastavi v korist upnikov. Če dogovora z bankami ne bo, ACH čaka prisilna poravnava ali stečaj.