Uprava Elana: »Zadovoljni smo z razpletom dogodkov«

S popisom pogodbe se povečujejo možnosti, da se nekdanji paradni konj reši grožnje stečaja.

Objavljeno
31. julij 2015 00.25
rsi*retro festival
Vanja Tekavec, gospodarstvo, Blaž Račič, Jesenice
Vanja Tekavec, gospodarstvo, Blaž Račič, Jesenice

Ljubljana - S podpisom pogodbe o prodaji Elana ruskemu skladu VR Capital in svetovni finančni korporaciji Merrill Lynch se povečujejo možnosti, da se nekdanji paradni konj slovenskega gospodarstva reši grožnje stečaja zaradi nedovoljene državne pomoči iz leta 2008.

Pogajanja o prodaji Elana ruski investicijski skupini VR Capital so se vlekla več tednov. Včeraj je bila transakcija končana, pozno popoldne so na sedežu odvetniške družbe Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji v Ljubljani vendarle podpisali kupoprodajno pogodbo. Na strani prodajalcev so podpisniki SDH, DSU, Triglav Naložbe in Modra Zavarovalnica, SDH je prodajo v imenu vseh tudi uradno potrdil.

»Slovenski državni holding (SDH) si je pri prodaji naložbe v Elanu prizadeval rešiti razmere, ki so nastale z odločbo evropske komisije glede državne pomoči iz leta 2008. S tem sta omogočena nadaljnji obstoj družbe in ohranitev čim večjega števila delovnih mest,« je po podpisu pogodbe na vprašanje, ali je Elan rešen pred stečajem, odgovoril predsednik uprave SDH Matej Pirc.

Merrill Lynch International bo 4,9-odstotni lastnik Elana, VR Capital oz. njegova hčerinska družba Wiltan Enterprises Limited pa bo 95,1-odstotna lastnica Elana. Deleži se na kupca prenesejo takoj s podpisom pogodbe, so prek Seoneta sporočili iz SDH.

Dva meseca za zagotovitev 
12 milijonov evrov


Za Elan in za njegove zaposlene je najpomembneje, da mu kupca zagotovita približno 12 milijonov evrov, ki jih potrebuje za vračilo t. i. nedovoljene državne pomoči iz leta 2008. Kot pravijo bolje obveščeni, ima kupec skladno s pogodbo za to časa dva meseca oziroma najkasneje do konca septembra.

V tem času naj bi prišlo tudi do poravnave z nekdanjimi vodilnimi (vodstveno ekipo Uroša Koržeta), kar naj bi bil tudi vzrok za zamik pri vračilu državne pomoči. Če kupec denarja za vračilo državne pomoči ne bi nakazal, bi bila pogodba razvezana, je slišati neuradno.

Iz SDH sporočajo: »Kupca si bosta, med drugim, prizadevala zagotoviti vire financiranja za družbo Elan, za vračilo nedovoljene državne pomoči vplačnikom kapitala v višini 12 milijonov evrov, skladno s sklepom evropske komisije, izdanim septembra 2012.«

Kot pravijo bolje obveščeni,pogodba omogoča tudi črpanje zadnje tranše posojila pri Gorenjski banki, ki ga Elan potrebuje za financiranje tekoče proizvodnje. Gorenjska banka naj bi menda sprostila posojilo že prihodnji teden. VR Capital, ki je moral sprejeti še nekatere nefinančne zaveze, naj bi ostal lastnik Elana najmanj pet let.

Zaposleni: pričakujemo odgovornega lastnika

»Zadovoljni smo z razpletom dogodkov,« sta za Delo poudarila Andreja Košir in Leon Korošec, predsednica in član uprave Elana. »S podpisom prodajne pogodbe vstopamo v zadnjo fazo prodajnega postopka in verjamemo, da se bo v kratkem končala. Po več kot štirih letih prodajanja Elana menimo, da so s tem izpolnjeni pogoji za stabilizacijo družbe in perspektivni razvoj,« sta povedala.

Po njunih besedah so si kupci večkrat ogledali Elan. Obenem verjameta, da imajo novi lastniki smele razvojne cilje.

Poslovanje Elana v prvi polovici tega leta je bilo na ravni lanskega prvega polletja, ob koncu leta pričakujejo petodstotno rast prihodkov. Lansko poslovno leto sta po podatkih spletnega portala gvin.com podjetji Elan in hčerinska družba Elan Inventa skupaj ustvarili okoli 70 milijonov evrov prihodkov in 850.000 evrov dobička.

Dobršen del dobička je lani ustvarila Elan Inventa, ki je med drugim opremila tudi dvorano za svetovno prvenstvo v rokometu v Katarju. K letošnjemu dobremu poslovanju po Koroščevi oceni prispevata oživitev navtičnega trga in vstop v segment kompozitnih elementov za vetrne elektrarne, poudaril pa je še inovacije na zrelem trgu smuči. Za inovacije v proizvodnji smuči so v zadnjih letih prejeli več uglednih priznanj, kar jim pomaga, da na trgu smuči dosegajo višje prodajne cene ob tem, da hkrati povečujejo tudi tržni delež. Po naših informacijah bo s podpisom prodajne pogodbe omogočeno tudi nadaljnje financiranje proizvodnje.

Predsednik sindikata v Elanu Dušan Ferjan od bodočega lastnika pričakuje odgovorno gospodarjenje in stabilnost, zlasti zagotavljanje financiranja proizvodnje. Elan ima 570 zaposlenih, dodatno in po potrebah zaposlujejo še agencijske delavce. Flede na to, da investicijski skladi kot lastniki družb po navadi optimizirajo poslovanje, kar pomeni tudi odpuščanja, pa si zaposleni želijo čim manj odpuščanj in ohranitev delovnih mest redno zaposlenih. Ferjan tudi dvomi, da bi bodoči lastnik proizvodnjo in tehnologijo preselil drugam, saj imajo strokovnjake s specifičnimi znanji in tehnologijo. Prepričan je še, da lahko Elan ustvarja od 10- do 15-odstotni letni donos.

Družba Elan, ki združuje smučarski program, program plovil in vetrno energijo, je skupaj s hčerinsko družbo Elan Inventa, ki izdeluje športno opremo (za telovadnice), v letih 2012 in 2013 poslovala z izgubo. Leta 2012 sta obe podjetji skupaj ob 67 milijonih evrov prihodkov ustvarili skoraj pet milijonov izgube, leta 2013 pa 64 milijonov evrov prihodkov in 1,6 milijona evrov izgube.