Uprava preživela dimni kaos in bes delničarjev

Na podlagi pravnega mnenja je uprava Certe Holdinga odvzela pooblastila delničarjem, ki ji nasprotujejo.

Objavljeno
01. september 2016 12.48
Posodobljeno
01. september 2016 12.48
certa skupščina
Blaž Močnik
Blaž Močnik

Cerkno - Skupščina Certe Holdinga, ki obvladuje večino cerkljanskega gospodarstva, je danes minila z incidenti ter bataljonom varnostnikov in policistov, ki so morali krotiti več kot sto glasnih delničarjev. Ti niso imeli vstopa na skupščino, ki je na koncu potrdila sklepe vodstva in izvolila nov nadzorni svet s starimi obrazi.

Cerkljanski boj za prevlado v holdingu, ki z večinskim deležem obvladuje družbo Certa, ta ima v lasti četrtino gonila cerkljanskega gospodarstva Eto Cerkno, 85 odstotkov kobariške družbe Tik in 100 odstotkov Hotela Cerkno, traja že dva meseca po objavi borznoposredniške družbe Ilirika o nakupu delnic družbe pooblaščenke za neznanega kupca. Nadaljeval se je včeraj z dogajanjem, ki je mejilo na farso. Pobuda za uspešnejši razvoj Cerkljanskega je za najprej v ponedeljek sklicano skupščino zbrala pooblastila za približno 51 odstotkov delnic od skupaj približno 2200 delničarjev.

Uprava družbe je po sklepu okrajnega sodišča za zavarovanje dokazov o pooblastilih nato iz tehničnih razlogov skupščino prestavila, na njej pa na podlagi pravnega mnenja mariborske univerze izločila pooblastila Pobude, češ da so nična. Da so pomanjkljiva in očitno ne izpolnjujejo zakonskih pogojev, je razlagal odvetnik uprave Bojan Pečenko: »Če je nekdo malomarno in napačno opravil svoje delo, za to ne more biti odgovorna uprava. Druga pooblastila so bila pravilna in tudi upoštevana.« Dodal je še, da so bila med zavrženimi tudi štiri pooblastila že mrtvih delničarjev pa tudi takšna, ki so jih dali več pooblaščencem, in pooblastila tistih, ki niso več ali pa nikoli niso bili delničarji. Na koncu se je glasovalo s slabo tretjino od vseh glasovalnih pravic delničarjev. V nadzorni svet so bili izvoljeni Marjan Simonič, njegov dozdajšnji predsednik, Silvij Štremfelj in Ernest Podobnik.

Sledijo izpodbojne tožbe

O vsem skupaj bo na koncu presojalo vrhovno sodišče, saj je predstavnik Pobude, odvetnik Sebastjan Kerčmar, napovedal takojšnje izpodbojne tožbe. »Na žalost se je uresničil pričakovan scenarij, da je skupščina izločila naša pooblastila in kot stroj izglasovala nadzorni svet, ki ga je predlagala uprava. Ne le da so nam vzeli pooblastila, delničarjev, ki so bili pravilno prijavljeni, niso spustili na skupščino. Toda naša pooblastila so identična tistim, ki so jih uporabljali pooblaščenci v Krki, Gorenju in Telekomu, očitno samo v Cerknem ne veljajo. Danes so bile poteptane pravice delničarjev v celoti,« je prepričan.

Direktor Certe Holdinga Zorko Golob je bil zelo redkobeseden, mobilizacije več kot polovice izločenih delničarjev v civilni pobudi in glasnih vzklikov »lopovi« pred salonom v Hotelu Cerkno, kjer je potekala skupščina, pa ni jemal kot nezaupnico. »Ničesar ne bom komentiral. Čas bo pokazal svoje,« je bil kratek.

Posredovala je tudi policija. Foto: Blaž Močnik/Delo

Drama pred salonom

Medtem se je v hotelu dogajala prava drama. Na stopnišču, v jedilnici in pred hotelom je dobra stotnija razočaranih delničarjev hotela do salona, vendar so jim najprej varnostniki, pozneje pa še policisti to preprečili. Razgreto ozračje je najprej še razvnela novica, da je v hotelu podstavljena bomba, vendar to očitno ni bilo dovolj za evakuacijo objekta. Začelo se je prerivanje, dokler ni počilo in je prostor napolnil dim. Očividci so najprej obtožili policijo, da je uporabila dimno bombo, vendar se je pozneje izkazalo, da je nekdo v množici izpraznil gasilni aparat. V kaosu slabe vidljivosti in trušču pokanja stekla je bil ranjen eden izmed varnostnikov, in je moral poiskati zdravniško pomoč zaradi ureznine na obrazu.

»Gorje delničarjem, kjer vodstvo družbe z delničarskim denarjem brani sebe z varnostniki pred voljo delničarjev,« je razplet komentirala delničarka Marta Deisinger. Jože Kenda, starejši delničar, ki je nekoč gradil temelje za cerkljansko Eto, pa jo je dopolnil: »Včasih je bil zbor delavcev zabava, danes pa se mora vodstvo braniti z varnostniki in policijo. To je žalostno!«