Uprava Save zavrača očitke DUTB

Uprava Save meni, da zahteve DUTB niso dobre za lastnike in upnike Save in za razvoj slovenskega turizma.

Objavljeno
23. julij 2015 16.14
iza*Matej Narat
V. T., gospodarstvo
V. T., gospodarstvo

Ljubljana − V Savi so se danes odzvali na včerajšnjo zahtevo DUTB za takojšnjo razrešitev predsednika in člana uprave Mateja Narata in Aleša Aberška. Vse očitke DUTB na Savi zavračajo, menijo tudi, da »napadi s strani DUTB ne prinašajo nič dobrega, ne za upnike, ne za delničarje Save, predvsem pa ne za razvoj slovenskega turizma«.

Trditev, da uprava Save izčrpava podjetje, je neresnična, se je danes odzvala uprava Mateja Narata. Ravno nasprotno, uprava Save podpira turistične družbe Sava Turizem, Hoteli Bernardin in Istrabenz Turizem pri razvoju in povezovanju, ki pomeni ustvarjanje vrednosti prek skupnega upravljanja.

»Razvoj in povezovanje družb Sava Turizem, Hoteli Bernardin in Istrabenz Turizem podpirajo tudi drugi upniki. Hčerinsko podjetje Sava Turizem prav tako redno investira v vzdrževanje in obnovo kapacitet do zneska, kot ga določa krovni sporazum z bankami upnicami o reprogramiranju posojil. Višje investicije bi pomenile kršitev zavez iz sporazuma z bankami in DUTB,« so se danes odzvali v Savi.

Bankam smo vrnili 140 milijonov evrov

Tudi trditev, da je sedanja uprava Save povzročila visoko zadolženost, ne drži. Ravno nasprotno, družbo je prevzela v izjemno zahtevnih finančnih izhodiščih in je od nastopa mandata doslej pripravila in uspešno izvedla strateške aktivnosti za prenovo skupine. Pri tem so spomnili, da je Sava v času, odkar jo vodi Narat, bankam vrnila kar 140 milijonov evrov glavnic in obresti ter občutno zmanjšala dolg družbe. »Vse družbe pa je tudi občutno stroškovno racionalizirala, kar se izkazuje tudi v čedalje boljših rezultatih članic skupine Sava,« sporočajo iz Save.

Kot neresnično je uprava Save označila tudi trditev, da ne sodeluje z DUTB. »Uprava, tako kot v vseh drugih postopkih, dosledno posreduje informacije, seveda skladno s predpisi in pravnim statusom, ki ga imajo posamezni upniki v postopku prisilne poravnave,« so sporočili.

Glede Gorenjske banke pa pojasnjujejo, da je bila prodaja finančnega stebra Save (njegov najpomembnejši del je 44-odstotni delež v Gorenjski banki) predvidena in opredeljena že v začetku programa dezinvestiranja, zato ne drži, da je uprava Save kršila svoja pooblastila, s tem ko je sprožila prodajni postopek za omenjeno banko.

»Upniki so zahtevali hitrejšo prodajo premoženja, konkretno Gorenjske banke in sklada Alpen.SI, zato je Sava začela postopek prodaje Gorenjske banke, kar je ravno tako v skladu z zakonskimi določili. DUTB je ta postopek zdaj ustavil.«

DUTB želi razprodajo Save

V Savi še menijo, da so neresnične in zavajajoče izjave predstavnikov DUTB predvsem posledica konceptualnega razhajanja med DUTB in Savo. DUTB želi premoženje Save razprodati v dobrih dveh letih in jo na koncu likvidirati, Sava pa želi turistične družbe razvijati in jih povezovati, kar zagovarjajo tudi drugi upniki.

Pri tem so spomnili, da so namere DUTB tudi v direktnem nasprotju z odločitvijo države, da je Sava uvrščena med pomembne naložbe po klasifikaciji državnega premoženja, kar je s sprejetjem odloka prejšnji teden potrdil tudi državni zbor.

»Napadi s strani DUTB ne prinašajo nič dobrega, ne za upnike, ne za delničarje Save, predvsem pa ne za razvoj slovenskega turizma. V Savi si prizadevamo za konstruktivni dialog, s katerim bo mogoče doseči končni dogovor, vendar morajo pri tem konstruktivno sodelovati vsi deležniki.«