Urs Bahnmüller: »Guma je lepljiva, a okolju nismo nevarni«

Plače bodo v novi tovarni po zagotovilu prvega moža Lonstroffa dovolj konkurenčne za slovenski trg dela, a nižje kot v Švici.

Objavljeno
02. avgust 2017 11.08
Posodobljeno
02. avgust 2017 11.08
Sumitomo rubber group Urs Bahnmuller
Novica Mihajlović
Novica Mihajlović

Ljubljana – Guma je lepljiva, a okolju nismo nevarni, pravi Urs Bahnmüller, prvi mož švicarskega Lonstroffa, ki bo v Sloveniji gradil tovarno gumijastih izdelkov za farmacevtsko in medicinsko industrijo.

Švicarsko podjetje Lonstroff, ki je v lasti japonske multinacionalke Sumitomo Rubber Industries, bo v osrednji Sloveniji postavilo novo tovarno izdelkov iz sintetičnih elastomerov za farmacevtsko in medicinsko industrijo. V prvi fazi bo tovarna velika 12.000 kvadratnih metrov, zaposlovala bo najmanj 200 ljudi, celotna vrednost naložbe pa bo po napovedih Švicarjev vredna okoli 34 milijonov evrov.

Prve izdelke iz Slovenije nameravajo trgu ponuditi že aprila 2019. Gradnja tovarne bi se zato morala začeti že prihodnjo pomlad. Predsednik uprave Lonstroffa Urs Bahnmüller nam je povedal, da verjame, da bodo gradbeno dovoljenje in vso dokumentacijo pridobili pravočasno. »Za to nimamo nobenega jamstva, imamo pa zagotovljeno močno podporo ministrstva in zavezo premiera, da je naklonjen naši naložbi, in zapletov ne pričakujemo,« nam je povedal Bahnmüller.

Je v igri Logatec?

Lonstroff je že v sklepnih dogovorih z lastniki lokacije, kjer bo tovarna, a do dokončnega dogovora lokacije še nočejo razkriti, da se ne bi vmešali zemljiški špekulanti. Neuradno smo izvedeli, da so Švicarji zavrnili lokacije na tako imenovanih problemskih območjih, ki jim jih je država najprej ponudila, saj so vztrajali pri lokaciji v osrednji Sloveniji, ki se jim zdi z logističnega vidika boljša izbira. Po naših informacijah, ki jih na ministrstvu niso hoteli komentirati, se Lonstroff dogovarja za lokacijo na območju Logatca.

Naofumi Harada, vodilni mož japonske družbe Sumitomo Rubber Industries, ki je lastnik Lonstroffa, je dejal, da je Logatec zgolj ena od treh lokacij v osrednji Sloveniji, ki so v igri za njihovo tovarno.

Potrebujejo široko paleto poklicev

Čeprav gre za visokotehnološko proizvodnjo, bodo Švicarji za novo tovarno v Sloveniji iskali široko paleto kadrov. Delavci v proizvodnji, električarji, kemiki, inženirji kemije in drugih naravoslovnih smeri, to so le nekateri poklici, ki bodo dobili priložnost v Lonstroffu. Eden od ključnih dejavnikov pri izbiri Slovenije so bili prav usposobljeni kadri.

Plače? Te bodo po Bahmüllerjevem zagotovilu dovolj konkurenčne za slovenski trg dela, a nižje kot v njihovi tovarni v Švici, kjer dela 170 ljudi. »Bojazen pri naših zaposlenih, da bomo celotno proizvodnjo preselili v Slovenijo, je odveč. Za nas in naše kupce je ključno, da imamo v vsakem trenutku dve lokaciji, kjer lahko v primeru izpadov nemoteno izdelujemo in dobavljamo svoje izdelke,« pravi Švicar.

Potrojili bodo proizvodnjo

Naofumi Harada napoveduje, da bodo s pomočjo slovenske tovarne svojo letno proizvodnjo medicinskih elastomerov do leta 2020 potrojili v primerjavi s proizvodnjo leta 2016.

Naofumi Harada Foto: Matej Družnik/Delo

»Po sedanjih načrtih bi se nam naložba v Sloveniji lahko povrnila v devetih letih,« pravi Harada in dodaja, da bodo z obratom v Sloveniji lažje optimizirali proizvodne procese na ravni celotne skupine.

Zapletov z okoljevarstveniki ne pričakujejo

Bahnmüller je fluktuacijo njihovih kadrov v Švici orisal s šaljivo prispodobo: »Guma je lepljiva.« V povprečju njihovi zaposleni kar dolgo ostanejo z njimi. Kaj pa ta lepljivost pomeni za okolje?

»Naši izdelki se uporabljajo na človekovem telesu, torej v proizvodnji ne smemo uporabljati strupenih snovi. Naravna guma res smrdi, a mi te ne uporabljamo,« pravi Bahnmüller. V proizvodnji potrebujejo veliko elektrike in toplote, da bi prihranili toplo vodo, ki ostane pri proizvodnji, ponovno uporabijo za ogrevanje vode.