Usposabljanje za varno delo se hitro povrne

Število poškodb in bolniških odsotnosti se ponekod zmanjšuje kljub rasti proizvodnje in števila zaposlenih.

Objavljeno
30. januar 2015 19.14
Otvoritev novih proizvodni linij v Revozu v Novem mestu, 7. maja 2014
Andrej Motl, gospodarstvo
Andrej Motl, gospodarstvo
S skrbjo za varnost pri delu podjetja omejujejo število poškodb in bolniških odsotnosti, hkrati pa izboljšujejo delovne razmere in razpoloženje med zaposlenimi. Pomembno vlogo pri tem imajo kakovostni programi izobraževanja in usposabljanja zaposlenih.

Slovenska podjetja morajo pri usposabljanju delavcev slediti zakonskim določilom Zakona o varnosti in zdravju pri delu. Pri družbah, ki smo jih o tem vprašali, zatrjujejo, da minimalno predpisane standarde presegajo.

V Krki področje varnosti in zdravja pri delu vidijo kot zelo pomembno za njihovo uspešno poslovanje. Novi zaposleni pri usposabljanju najprej pridobijo teoretična znanja, s praktičnimi veščinami in postopki pravilnega in varnega opravljanja dela jih nato seznanijo na delovnem mestu. Obseg usposabljanja povečajo v primeru nezgod, nevarnih pojavov ali sprememb v delovnih procesih. Večinoma usposabljanja izvajajo interno, slabo desetino od 5100 pa so jih lani izvedli tudi s pomočjo zunanjih izvajalcev.

Delitev izobraževanja zaposlenih na teoretični in praktični del izpostavljajo tudi v Revozu. Praktični del ti opravljajo v obliki posebnega šolanja »dexterite«, namenjenega razvoju spretnosti gibov. Delavci, ki opravljajo določene vrste nalog (npr. upravljanje mostnega dvigala, vožnja viličarjev ...), morajo opraviti posebna izobraževanja iz varnosti pri delu, v družbi redno preverjajo stopnjo njihovega znanja in sposobnosti.

Pozorni so tudi na skorajšnje nezgode

Različnim profilom delavcev usposabljanje prilagajajo tudi v kranjskem proizvajalcu pnevmatik Goodyear Dunlop Sava Tires. Ob začetnem usposabljanju za vse nove zaposlene izpostavljajo ciljno usposabljanje za delavce v proizvodnji in posebno usposabljanje za delavce na bolj za zdravje nevarnih delovnih mestih. Poseben program izobraževanja imajo tudi za zunanje projektne izvajalce. S programom Target Zero zaposlene spodbujajo, da napovejo tudi nevarne dogodke, pri katerih se jim je nezgodi sicer uspelo izogniti. Posamezen delavec v proizvodnji je imel pri njih v preteklem letu povprečno 1,5 ure izobraževanja iz varstva pri delu.

V skupini SIJ – Slovenska industrija jekla se pripravljajo na uvedbo elektronskega izobraževanja za vsebine iz področja varnega in zdravega dela. Pri usposabljanju zaposlenih za varno delo se osredotočajo na področja, kjer opažajo povečana tveganja. Med posameznimi družbami v skupini so velike razlike. V družbi Acroni usposabljanja zaposlenih, denimo, izvaja poseben interni oddelek, v družbi Metal Ravne in v drugih manjših družbah pa zunanji izvajalci. Lani so v Acroniju imeli malo manj kot dve, v družbi Metal Ravne pa skoraj pet ur izobraževanj na zaposlenega.

Zmanjšanje števila nezgod in bolniških odsotnosti

Tudi z usposabljanjem zaposlenih za varno delo jim je v omenjenih družbah v preteklih letih uspelo precej zmanjšati obseg poškodb na delovnem mestu.

V Krki jim je kljub 42-odstotnemu povečanju skupnega števila zaposlenih v zadnjih desetih letih število nezgod pri delu uspelo znižati za več kot tretjino, na letni ravni iz 38 na 24. Še bolj, s 25 na nekaj več kot deset na leto, so število nezgod zmanjšali v Revozu. V obeh podjetjih poudarjajo, da so v tem obdobju precej zmanjšali tudi število bolniških odsotnosti zaradi teh nezgod.

V družbi Goodyear Dunlop Sava Tires trend zmanjševanja števila nezgod in njihove resnost zaznavajo že petnajst let. Lani so jih imeli osem, od tega pet z bolniško odsotnostjo. Pravijo, da se po številu nezgod na število opravljenih ur uvrščajo med najboljša podjetja na svetu. V SIJ uspešnost v varnosti pri delu med drugim merijo s faktorjem »F2« – število nesreč na milijon opravljenih ur. V družbi Acroni se je v zadnjih letih ta faktor več kotza polovico zmanjšal, zdaj se znaša okoli vrednosti 20,7.

K sistematični skrbi za varna, zdrava in urejena delovna mesta ter okolico se podjetja lahko zavežejo tudi z uporabo standarda OHSAS 18001. Pri Krki, Goodyear Dunlop Savi Tires ter v družbah Acroni in Metal Ravne so ga že uvedli, v Revozu pa se na to že intenzivno pripravljajo. V Revozu poudarjajo, da so za varnost in zdravje pri delu že leta 2005 pridobili certifikat hiše SOCOTEC. Presoja izpolnjevanja standardov v njem po njihovih besedah je razvidna iz sistema OHSAS 18001, hkrati pa je dopolnjena s področji, značilnimi za avtomobilsko industrijo.