Ustavno sodišče razveljavilo stečaj T-2

Problematika se vrača na ljubljansko višje sodišče.

Objavljeno
11. november 2015 14.03
tlo/T2
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana – Ustavno sodišče je tri mesece po sklepu ljubljanskega višjega sodišča razveljavilo njegovo odločitev o začetku stečajnega postopka nad družbo T - 2 in mu zadevo vrnilo v novo odločanje. V DUTB so že napovedali, da bodo v ponovljenem postopku vztrajali pri predlogu za stečaj.

Ustavno sodišče ni odločilo o upravičenosti stečajnega postopka, temveč je ugotovilo le, da je bila 98-odstotni lastnici T - 2, družbi Garnol, kršena z ustavo zajamčena pravica predstavitve svojih stališč. Ob tej ugotovitvi se ustavno sodišče sploh ni opredelilo do drugih očitanih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Do predaje poslov med stečajno upraviteljico Danico Čuk, ki je to funkcijo opravljala tudi lani, ko je stečajni postopek do prekinitve trajal en mesec, ter štiričlanskim poslovodstvom T-2, ki ga vodi Jure Valjavec, bo po napovedih prišlo že jutri. Stečajna upraviteljica je T-2 z dovoljenjem sodišča tri mesece vodila v stilu kriznega menedžmenta, tako da je izpolnjevala poslovni plan in ohranjala vrednost družbe.

Iz Garnola so po objavi odločitve sporočili, da so z njo "zadovoljni tako lastniki kot zaposleni v družbi T-2, saj se bodo lahko zdaj znova celostno posvetili vodenju in širitvi družbe, da bi svojim naročnikom tudi v prihodnje nudili kakovostne in cenovno konkurenčne telekomunikacijske storitve na slovenskem trgu".

Jurij Krč, ki je skozi povezana družinska podjetja dejanski lastnik T-2, že več kot eno leto poudarja, da zahteva DUTB za stečaj T-2 ni upravičena, češ da družba izpolnjuje v zaključenem postopku prisilne poravnave začrtan poslovni načrt, predvsem pa, da posluje z dobičkom in da bo izplačala upnike.

V DUTB pa nasprotno trdijo, da posluje T-2 slabše od poslovnega načrta in da bi bilo poplačilo njihovih terjatev večje, če bi T-2 v stečajnem postopku kot delujočo družbo dobro prodali, kot pa če bi čakali na leto 2021, ko bodo upniki sicer (44-odstotno) poplačani.

V DUTB so pozno popoldne zapisali, da je odločitev "ustavnega sodišča postopkovne narave, saj lastniki družbe T–2 zaradi procesne napake sodišča niso imeli možnosti, da odgovorijo na pritožbo upnikov. Ustavno sodišče pa v ničemer ni poseglo v vsebinske razloge sodišča, ki je ugotovilo, da je T-2 insolventen, ter da mora zaradi tega v stečaj. Vsi ti argumenti še vedno stojijo," sporočajo iz Slabe banke.

 * * *

Tako bogate "stečajne" zgodovine kot T-2 verjetno nima v Sloveniji nobena druga družba. T-2 je bil ustanovljen leta 2004, na trg je vstopil pred desetimi leti.

Prvo zahtevo za stečaj je leta 2009 vložil Telekom Slovenije.

Po zavrnitvi tega stečajnega postopka se je v začetku leta 2011 začel postopek prisilne poravnave, ki se je končal šele 24. februarja 2012. Po njem naj bi navadni upniki dobili 44 odstotkov svojih terjatev v skupni višini 15,3 milijone evrov leta 2021. Ločitveni upnik SmartCom je bil iz denarnih sredstev s 6 milijoni evrov že poplačan, NLB pa naj bi iz zavarovanih nepremičnin in omrežja dobila 124,8 milijonov evrov. A je NLB svoje posojilo slabo zavarovala, tako da je dejansko postala navadna upnica in bi tako leta 2021 lahko pričakovala 44-odstotno poplačilo.

V postopku prisilne poravnave so lastnice T-2 postale družbe iz družinskega omrežja Krčevih, ki so bile velike upnice, saj so gradile omrežje T - 2. Dotedanji lastniki, (cerkveni) Zvonovi so med tem končali v stečajnem postopku.

Drugo zahtevo za stečaj je maja lani že vložila DUTB. Septembra se je stečajni postopek začel, oktobra pa prekinil.

Tretji stečajni zahtevek (DUTB) je okrožno sodišče junija letos zavrnilo, 5. avgusta pa ga je višje sodišče vendarle spet začelo.

Ustavno sodišče je izvajanje stečajnega postopka najprej 23. septembra zadržalo, 5. novembra pa zavrnilo in postopek odločanja vrnilo višjemu sodišču. To je neodvisno od ustavnega sodišča in pred objavo njegove odločitve (11. novembra 2015) 6. novembra zavrnilo pritožbo T - 2 in njenega družbenika Lokainvesta v zvezi s stečajem T - 2.