V Aha Muri nove težave z izplačilom plač

Vodstvo podjetja obljublja plače ta teden, ko bodo delavci menda kaj več izvedeli tudi o usodi regresa.

Objavljeno
19. avgust 2013 17.10
AHA Mura delavci
Dejan Karba, Murska Sobota
Dejan Karba, Murska Sobota

Po enotedenskem kolektivnem dopustu se je 1200 delavcev Aha Mure danes vrnilo na delovna mesta. Kot so jim zagotovili vodilni, naj bi preostali del julijske plače prejeli ta teden.

Težave z izplačili plač zaposlenim v Aha Muri se sicer vrstijo že od marca letos, vse od takrat pa se lastniki podjetja z bankami pogajajo o najemu likvidnostnega kredita. V nedavnem pogovoru za Delo je lastnica podjetja Mojca Lukančič povedala, da sredstva za plače jemljejo iz tekočih prilivov.

Medtem ko so polovico junijske plače zaposlenim izplačali konec prejšnjega meseca, naj bi – tako so menda dogovorjeni z lastniki – delavci preostanek julijske plače na svoje transakcijske račune prejeli »že« ta teden, torej predzadnji teden v mesecu. Po nekaterih informacijah, ki so se razširile med delavci in tovarniškim sindikatom, naj bi plače dobili nakazane že danes, vendar vodstvo zatrjuje drugače.

Dogovorili so se, da bo plača – prvo polovico julijske plače so prejeli pred kolektivnim dopustom, ki je bil prejšnji teden – nakazana ta teden. Po tem nakazilu naj bi delavci tudi izvedeli, kdaj bodo dobili letni regres, ki bo izplačan v treh obrokih.

Sicer pa nad Aha Muro še vedno visi grožnja Dursa, ki vztraja pri izvršbi. Spomnimo: ker podjetje zaostaja s plačili prispevkov za zaposlene, je Durs Aha Muri, ki trenutno posluje z avstrijskim bančnim računom, že pred časom blokiral vse štiri račune v Sloveniji. Računi so tako nenehno blokirani od marca letos.

Ker Durs ni prejel vseh prispevkov, je Aha Muri pred počitnicami zagrozil z izvršbo, če do 15. avgusta ne bo poravnala svojih obveznosti. Po naših podatkih Durs tega postopka še ni začel, Lukančičeva pa je že večkrat poudarila, da je davčni dolg zelo majhen v primerjavi s stroški izgube delovnih mest. »Prepričani smo, da bo zmagal zdrav razum in da bo država spoznala, da podjetja zamujajo s plačili zaradi gospodarske recesije in nedelovanja bančnega sistema, in ne zato, ker ne bi hoteli plačevati oziroma ker bi bili lastniki in vodstva nesposobni.«