V bran zaposlenim v Heliosu še KS 90

Vlada naj preprečiti nezakonito poseganje v delo delavskih predstavnikov, opozarjajo v KS 90.

Objavljeno
17. julij 2014 14.49
Posodobljeno
17. julij 2014 15.35
Helios - NK
Vanja Tekavec, gospodarska
Vanja Tekavec, gospodarska

Ljubljana - Na dogajanje v domžalskem Heliosu so se danes odzvali še v Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije, kjer najostreje obsojajo izredno odpoved delovnega razmerja predsednici sveta delavcev in podpredsednici sindikata Heliosa Jani Poljanšek.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, s tem uprava in lastnik Heliosa skušata zatreti demokratično pravico in dolžnost predsednice sveta delavcev, braniti interese delavcev. To ni le napad na socialni dialog v Heliosu, temveč tudi na delovno pravni red v državi ter "poskus vsiljenega ustvarjanja novih, drugačnih odnosov, ki naj bi temeljili na zastraševanjih delavcev ter politiki absolutne sile kapitala nad delom." Naloga vlade je preprečiti nezakonito poseganje v delo delavskih predstavnikov, treba pa je preveriti tudi vse pogodbene zaveze, h katerim se je ob prevzemu Heliosa zavezal avstrijski Ring.

"Kupec je prevzel Helios v dobri kondiciji, očitno pa mu je za to družbo mar le toliko, kolikor lahko z imenom in premoženjem služi njegovim pritlehnim načrtom izčrpavanja in posledično zelo verjetno tudi uničenja. Gre za očiten primer nepremišljene privatizacije in prodaje tujcu, s stalno prisotno floskulo pri večini naših političnih in gospodarskih subjektov, da država potrebuje kapital?! Mar takšnega? Jasno pa je, da smo postali tarča špekulantov, ki naše gospodarske družbe vidijo kot lahek in poceni plen, ki si ga lahko podredijo brez velikih problemov. V Heliosu se je začelo z odpuščanjem večjega števila delavcev, že kot pripravo na prevzem, nadaljuje pa se z vedno hujšimi kršitvami," opozarjajo v KS 90.

Vlada naj odstopi od privatizacije

Primer Heliosa mora biti tudi pouk za morebitne prihodnje privatizacijske prodaje, zato v KS 90, kjer privatizaciji nasprotujejo, pričakujejo, da bo nova vlada "preučila nadaljnjo privatizacijo ter od nje odstopila," da bi se izognili takšnim ali še hujšim možnim scenarijem, saj bodo na dolgi rok najverjetneje izgubili državljani.

"Če pa do privatizacije vendarle pride, je potrebno v pogodbeni postopek, kot interesno stran, obvezno vključiti predstavnike delavcev, tako svete delavcev kot sindikate. Naj ob tem spomnimo, da smo našo pobudo in zahtevo, da se delavske predstavnike vključi v postopek načrtovane prodaje Aerodroma Brnik, dobili zavrnjeno s strani Slovenske odškodninske družbe. Po zadnjih izkušnjah zahtevamo, da se takšno stališče spremeni," še poudarjajo v KS 90.