V Cimosu zaradi premalo naročil odpuščajo

Menda pripravljajo tudi program presežnih delavcev in merila za njihovo odpuščanje, poroča Dnevnik.

Objavljeno
03. avgust 2017 12.07
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana, Koper − Zaradi odsotnosti novih naročil so v Cimosu začeli odpuščati manjše število zaposlenih, menda pa pripravljajo tudi program presežnih delavcev in merila za njihovo odpuščanje, poroča današnji Dnevnik. Nekateri delavci medtem že sami zapuščajo koprsko družbo, pravijo viri časnika.

Koliko zaposlenih namerava Cimos odpustiti v Sloveniji, še ni znano. So se pa začela odpuščanja v Senožečah, so neuradno izvedeli v Dnevniku. Pri tem so v Cimosu sicer previdni.

Predsednik sindikata SKEI za Cimos Senožeče Žarko Martić je za ljubljanski časnik potrdil, da v Senožečah potekajo odpuščanja, in zatrdil, da doslej še v nobenem mesecu niso odpustili več kot 29 delavcev, kot določa delovna zakonodaja.

V obdobju dopustov je tako po Martićevih besedah iz proizvodnega obrata v Senožečah odšlo od 20 do 25 delavcev, od tega jih je približno deset samih prekinilo delovno razmerje. Nekateri od njih, ki bodo v kratkem izpolnili pogoje za upokojitev, so odšli na zavod za zaposlovanje, drugi pa so si našli novo zaposlitev. Martić je pojasnil, da so vsi tisti, s katerimi je bilo prekinjeno delovno razmerje, prejeli 15 odstotkov višje odpravnine od zakonsko določenih.

Spoštujejo zakonodajo

Tudi sekretar sindikata Skei za kraško-notranjsko in obalno regijo Sašo Ristič je za Dnevnik povedal, da doslej ni bilo nekega dramatičnega zniževanja števila zaposlenih in da Italijani pri odpuščanjih spoštujejo delovnopravno zakonodajo. Je pa pri tem opozoril, da če se bo s pridobivanjem novih naročil zavlačevalo, bi lahko Cimos zapustili ključni tehnični kadri.

Pridobivanje novih naročil je oteženo tudi zaradi dopustov, neuradno pa naj bi si večja naročila v Kopru obetali jeseni. V Cimosu so za Dnevnik povedali, da nadaljujejo poslovno prestrukturiranje v vseh regijah, v katerih so navzoči s svojimi proizvodnimi lokacijami.

Cimos je po dolgotrajnih pogajanjih maja letos le pristal v lasti italijanske družbe TCH Cogeme oziroma sklada Palladio Finanziaria. Predsednik uprave TCH Cogeme Gino Berti je ob zaključku prodajnega postopka sicer napovedal, da bo prioriteta zagotoviti nova naročila, da pa bo potrebna tudi reorganizacija podjetja, kar bo terjalo svoj čas. »Reorganizacija skupine še ni končana,« je tedaj še pojasnil Berti.

Poleg že izvedene dokapitalizacije naj bi novi lastniki v prihodnjih treh letih v Cimos vložili še dodatnih 50 milijonov evrov.

Cimos je v prvih treh mesecih letos ustvaril 73,1 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je 6,2 milijona evrov manj kot v povprečju lanskih četrtletij. Prihodki od prodaje na domačem trgu so dosegli 1,9 milijona evrov, na tujem pa 72,1 milijona evrov, kar je v skladu z lansko strukturo prodaje.

Bruto dobiček iz poslovanja (EBITDA) družbe je znašal 2,2 milijona evrov, skupine pa 7,6 milijona evrov, kar je več od načrtovanega. Čista izguba družbe je v prvem četrtletju dosegla 1,7 milijona evrov, v istem obdobju lani pa 13,8 milijona evrov.