V Gorenju vre 

Uprava si želi preseliti proizvodnjo v države z nižjimi stroški, SKEI pa zahteva ohranitev delovnih mest v Sloveniji.

Objavljeno
04. april 2012 13.13
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje

Velenje - Uprava preigrava možnosti povečanja konkurenčnosti s pospešeno selitvijo proizvodnje v države z nižjimi stroški, predstavniki delavcev pa nujnost takšne strategije razumejo, a zahtevajo ohranitev delovnih mest v Sloveniji, četudi z novimi proizvodnimi programi.

V Velenju se pravkar začenja problemska konferenca Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) o ohranitvi delovnih mest v Gorenju, vodstvo SKEI pa bo z ugotovitvami in stališči javnost seznanilo popoldan.

Povod so izhodišča za tako imenovano »optimiziranje proizvodnih lokacij« v skladu s strateškim načrtom Skupine Gorenje do leta 2015. S tem se je prejšnji mesec seznanil tudi nadzorni svet, ki pa ni sprejel še nobene odločitve. Povedano drugače, v Gorenju nastajajo konkretni načrti za selitev določenih proizvodnih obratov iz Slovenije, ni pa še določeno, katerih in v kolikšnem obsegu.

Cilj uprave, kot so iz Gorenja sporočili prejšnji teden, je povečanje konkurenčnosti v panogi gospodinjskih aparatov in povečanje dobičkonosnosti. Zadnji izmed ukrepov iz tega nabora in namere uprave, da »pospešeno izvaja aktivnosti za optimizacijo vseh svojih proizvodnih lokacij« je bila 5. marca objavljena odločitev, da do septembra celotno proizvodnjo štedilnikov iz tovarne na Finskem preselijo v tovarno na Češkem, finsko tovarno pa zaprejo.

Zdaj v Gorenju proučujejo različne možnosti (re)organiziranja proizvodnje pralnih, sušilnih in pomivalnih strojev na Švedskem in v Sloveniji, hladilno-zamrzovalnih aparatov v Sloveniji in Srbiji ter možnosti uvedbe nekaterih novih programov na različnih lokacijah. S tem so seznanili tudi svetu delavcev.

V ponedeljek so delavski funkcionarji Gorenja delavce, upravo in nadzornike seznanili s svojimi stališči, da načelno podpirajo prizadevanja za izboljšanje poslovanja, da pa se je v zadnjih treh letih število zaposlenih v Gorenju v Sloveniji že zmanjšalo za dva tisoč delavcev in da je vsaka nadaljnja selitev proizvodnje iz Slovenije v tujino sprejemljiva samo, če bo hkrati zagotovljeno delo vsem zaposlenim, lahko tudi z novimi proizvodnimi programi.

Več informacij sledi v popoldanskih urah ...