V inkubatorju TS Startup razvijajo nove programe

V Telekomovem podjetniškem pospeševalniku bodo poskušali razviti tudi rešilni program za tiskane medije.

Objavljeno
15. oktober 2012 16.57
Posodobljeno
15. oktober 2012 17.11
mpi/telekomunikacije
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana - V Telekomovem podjetniškem pospeševalniku TS Startup v preurejeni vili na Vojkovi cesti v Ljubljani bo v prihodnjih treh mesecih in pol enajst izbranih ekip uresničevalo svoje projekte. Najboljše bodo nagradili, na pomlad pa bodo v TS startup prišle nove ekipe.

Telekom Slovenije je skoraj na vseh področjih v telekomunikacijski panogi med vodilnimi v državi, pri nekaterih rešitvah pa tudi v Evropi; kljub krizi bo letos v celoti investiral okrog 130 milijonov evrov, je ob vselitvi TS Startupa povedal podpredsednik uprave TS Zoran Vehovar.

TS nudi ekipam poslovni prostor, povezljivost in dodatno izobraževanje ter mentorstvo, za uspešne projekte pa tudi promocijo in možnost prodaje po svojih kanalih.

Vodja projekta Aleš Smokvina je povedal, da se je na nedavni vsega 19-dnevni razpis prijavilo 78 ekip – dve tretjini je bilo posameznikov z idejami, ostalo pa podjetja – v inkubatorju pa je z delom začelo 11 ekip. Strokovna komisija ima v nagradnem skladu 30.000 evrov, član te komisije in slovenski glasnik digitalnih tehnologij Aleš Špetič pa poudarja, da ekipe v TS Startupu niso zato, da bi dobile denar, ampak zato, da bodo lahko nekaj naredile. Zmagovalcev bo lahko tudi več – tisti, ki bodo pokazali največji napredek in tisti, kjer bo verjetnost, da projekt lahko uspe na trgu, največja.

Po Špetičevih besedah gre za prvi tovrstni pospeševalnik, ki ga je odprl veliki igralec na trgu, v regiji, sicer pa je tovrstno poslovanje kar običajno. Ekipe pa v TS Startupu ne bodo samo razvijale novih programov, Aleš Smokvina napoveduje tudi po dve predavanji vsak teden – vsaj eno naj bi bilo po Špetičevi napovedi odprto za javnost – ter druge tehnološke dogodke.

S čim se bodo ukvarjale prve ekipe? Aventa + želi ustvariti program, ki bo tiskanim medijem omogočil, da se približajo spletnim, ki jih prehitevajo po levi in desni. Amplio ustvarja strateško mobilno igrico v resničnem okolju. Footure bo s sociološkega stališča meril gibanje ljudi v nekem prostoru. Fylet napoveduje neposredno sinhronizacijo slik (fotografij) med telefonom in računalnikom in katalog vseh slik, saj ne bo postal funkcije odstrani (delate). Gvision se ukvarja z risanjem slik na papir preko monitorja.

Beerhunt je namenjen ljubiteljem piva: kje, kakšno, po kakšni ceni in to kar na mobilniku. Program Povabi.si bo preprosto preko spleta organiziral dogodke. Prostočasovni je tudi projekt Ribiške karte, ki bo omogočil elektronski nakup ribiških dovolilnic in tako olajšal življenje ribičem, ribiškim družinam in verjetno tudi ribam. Program DnA želi ponuditi reševanje križank (v programu android) na mobilnikih: mimo bodo časi kilogramov papirja, križanje bomo kupovali in reševali na mobilnikih, računalnikih, tablicah. Program Sportifiq je namenjen izbiranju in zbiranju primernih tekmecev rekreativnim igralcem badmintona in tenisa. S pomočjo Stream.io pa bodo avdiofili končno lahko na spletu prišli do kakovostnih posnetkov.