V Luki Koper se danes lahko zgodi vse

V Luki bo danes morda zamenjava uprave. Svet delavcev zahteva zamenjavo nadzornikov, ker so v konfliktu interesov.

Objavljeno
30. avgust 2017 00.20
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Koper – Današnja seja nadzornikov Luke Koper bo morda spet globoko zarezala v način delovanja enega najuspešnejših in strateško pomembnih podjetij v državi. Medtem ko del javnosti pričakuje zamenjavo uprave, je svet delavcev v svojem včerajšnjem pismu Slovenski državni holding pozval, da takoj skliče izredno skupščino družbe in imenuje ustrezne nadzornike kapitala, ker da je večina sedanjih v konfliktu interesov.

To bo po pričakovanjih maratonska seja, saj je na dnevnem redu več kot 20 točk. Gre v glavnem za zahtevne in obsežne vsebine. Prvi nadzornik Rado Antolovič meni, da bo trajala najmanj do 17. ure popoldne, poznavalci pa trdijo, da se bi lahko zavlekla v večerne ure. Za takšno razpoloženje pred sejo so poskrbele razprave o izvajalcih pristaniških storitev in odkritih nepravilnostih pri njih, študija o domnevno ne dovolj dobrem poslovanju Luke in elektronska sporočila predsednika nadzornikov Rada Antoloviča predsedniku uprave Dragomirju Matiću. Na dnevnem redu sicer ni točke, ki bi govorila o zamenjavi uprave. Poleg tega na seji zaradi bolniške odsotnosti ne more sodelovati predstavnica občine Koper Sabina Mozetič, ki je na prejšnji seji upravi postavila nekaj vprašanj. Iz teh vprašanj je mogoče sklepati, kako Popovičeva občinska uprava krivi luško upravo za neuresničitev nekaterih velikih projektov v pristanišču.

Razrešitev Gašparja Gašparja Mišiča nezakonita

Na dnevni red so uvrstili predlog Gašparja Gašparja Mišiča o njegovi vrnitvi na mesto predsednika uprave, saj je sodišče pravnomočno ugotovilo, da je bil sklep o njegovi razrešitvi maja 2014 nezakonit. »To pomeni, da moj mandat predsednika še zmeraj traja in bo trajal do septembra 2018. Nadzornikom predlagam, da umaknem vse tožbe in se odpovem odškodnini, če me vrnejo na položaj, ki sem ga nezakonito izgubil,« je včeraj Delu povedal Mišič. Dejal je, da bi bila ta poteza z več zornih kotov dobra: »Dobra bi bila s stališča luške podpore drugemu tiru. Trdim, da je drugi tir pomemben sestavni del luške infrastrukture, zato delež pretovornine, ki jo zahteva zakon za gradnjo drugega tira, ni tako sporen, kot razlaga sedanja uprava. Prav tako bi bilo z mojim imenovanjem veliko hitreje mogoče priti do novega vhoda v pristanišče in do podaljšanja prvega pomola. To je do investicij, ki jih študija o slabostih poslovanja luke očita sedanji upravi,« je dejal Mišič. Prav tako meni, da po njegovi razrešitvi spremenjen statut ne more preprečiti odločitve, da bi ga vrnili na mesto, na katerem bi bil moral ostati. Da torej sploh ne gre za nov razpis, ampak za vzpostavitev prejšnjega zakonitega stanja.

Ker na seji ne bo Sabine Mozetič in ker njegovemu imenovanju nasprotujejo nekateri nadzorniki iz vrst kapitala, je vrnitev Mišiča na nekdanji položaj predsednika uprave očitno misija nemogoče. Poleg Mišiča se je v javnosti pojavlja še več imen oseb, ki naj bi (že danes) prevzele vodenje pristaniškega podjetja. Poleg Andraža Lipolta (iz Petrola) in Milana Jelenca (iz SŽ) je na površje spet priplavalo še ime Klemna Boštjančiča, ki je bil včasih prvi mož Adrie Airways in do pomladi predsednik nadzornega sveta Intereurope, zdaj pa je predsednik upravnega odbora Save,d.d.. Analitiki menijo, da se bo zamenjava uprave zgodila takoj, ko se bodo o tem dogovorili vsi, ki vplivajo na nadzorni svet in imajo različne interese pri sestavljanju tako nadzornega sveta kot še bolj uprave. Če so interesi ključnih igralcev usklajeni, se bodo zamenjave v upravi zgodile že danes, sicer pa še ne.

Za nadzornike obremenjujoč očiten konflikt interesov

Včeraj je občutljivo dogajanje v Luki Koper obravnaval svet delavcev, ki od največjega delničarja (SDH) zahteva sklic skupščine in zamenjavo nadzornikov. Po njihovem mnenju je med nadzorniki za normalno delo zelo obremenjujoč očiten konflikt interesov večine predstavnikov kapitala, saj skoraj ni točke dnevnega reda, ko se ne bi moral kateri od nadzornikov iz teh vzrokov izločiti iz odločanja. Poleg tega je pisanje prvega nadzornika Rada Antoloviča razkrilo nepoznavanje osnov vodenja in pristojnosti nadzornega sveta, komunikacije in korporativnega upravljanja. Od SDH zato pričakujejo imenovanje takih nadzornikov, ki znajo opravljati svoje delo, smejo neobremenjeno dostopati do vseh poslovnih informacij in delujejo v korist družbe. S pismom so opozorili tudi na nekorektnost študije, ki jo je SDH naročila v svetovalni družbi McKinsey. »Študija SDH je bila temeljito in celovito pregledana z različnih strokovnih področij, zato nikakor ni res, da so bila posredovana stališča Luke Koper parcialna. Svet delavcev ugotavlja, da je ravnanje vodstva SDH neprofesionalno in za Luko škodljivo. Pri podpori drugemu tiru pa svet delavcev loči podporo projektu od podpore zakonu o drugem tiru: ta zakon je do Luke Koper diskriminatoren in krši koncesijsko pogodbo, kar je za Luko Koper nesprejemljivo,« so zapisali in dodali, da bodo po potrebi tudi javno pozvali k solidarnosti ter zaščiti dobrega imena in poslovanja Luke.