V Peku spet maratonska seja NS

Po osnutku načrta naj bi zdravi del Peka prenesli na novo družbo, staro podjetje pa naj bi šlo v stečaj.

Objavljeno
18. junij 2013 23.40
Marjana Hanc, Kranj
Marjana Hanc, Kranj
Tržič – Novi Pekovi nadzorniki so včeraj nadaljevali v petek po sedmih urah prekinjeno sejo. Toda sinoči niti po petih urah in pol »sejanja«, to je do zaključka naše redakcije, ni bilo jasno, kako in ali sploh nameravajo rešiti obutveno podjetje, ki je ena naših najsterejših proizvodnih in trgovskih družb.

Predsednik uprave Peka Janez Sajovic je skupaj s predstavniki Slovenske odškodninske družbe že pred časom pripravil osnutek načrta prestrukturiranja, za pripravo katerega ima prvi mož ene najstarejših slovenskih proizvodnih in trgovskih družb, ki letos praznuje 110 let, čas do konca tega tedna. Skladno s tem načrtom bi zdravi del Peka prenesli na novo družbo, staro podjetje pa naj bi šlo v stečaj. Pri tem naj bi delo v Sloveniji obdržalo od 150 do 200 zaposlenih od sedanjih 364.

Nadzorniki Slavko Despotovič, Milivoj Samar, Alenka Podbevšek, Uroš Pivk, Anton Rozman in Božidar Kaloper, ki so se v petek seznanili s poročilom o delu uprave in poročilom o sedanjih razmerah v Peku, so po svojem imenovanju od lastnikov dobili nalogo, da preverijo insolventnost Peka, ki ima zaradi neplačevanja obveznosti davčni upravi v višini pol milijona evrov od 21. maja blokiran račun.

Peko sicer že pet mesecev ni dobil nobenega svežega denarja, nujno pa potrebuje dokapitalizacijo za deblokado računa, za poplačila dobaviteljev in zagon proizvodnje. Poziv h kupovanju Pekovih čevljev konec maja za ohranitev slovenskih delovnih mest je menda naletel na veliko posluha oziroma dober odziv v javnosti.

Proizvodnja obutve v Tržiču, kot smo že poročali, zaradi pomanjkanja denarja, s katerim bi kupili potrebni material, stoji od petka, 14. junija. Že dlje časa pa stoji tudi Pekov proizvodni obrat v srbskem Knjaževcu s 64 zaposlenimi, v katerem šivajo zgornje dele obutve, saj nimajo materiala, da bi lahko začeli šivanje kolekcije jesen-zima. Nadaljnja usoda Pekovih prodajaln obutve v Srbiji, ki so zaprte, 62 zaposlenih pa je doma, in tudi obrata v Knjaževcu bo odvisna od uspešnosti reševanja razmer v slovenskem Peku.

»Ta obrat v Knjaževcu potrebujemo in z nadaljnjim razvijanjem obrata bi bilo smiselno nadaljevati, še posebno če bi pridobili sredstva od srbske Agencije za tuja vlaganja. V ta namen moramo najprej pridobiti bančno garancijo. Te doslej Peko kot edini lastnik obrata ni mogel zagotoviti. V ta obrat v Srbiji nismo vložili tako rekoč nič, razen nekaj v stroje, nekaj že amortiziranih strojev pa smo dali iz matičnega podjetja in so še zdaj na začasnem izvozu. Vse nadaljnje delo je žal tudi v Knjaževcu odvisno od nadaljnje usode Peka kot takšnega,« je dejal predsednik Pekove uprave Janez Sajovic v nedavnem pogovoru za Delo.